کوپلینگ ها در چهار مدل موجود است. جهت دیدن تفاوت آنها، فیلمی که در ادامه آمده است را مشاهده کنید.


وقتی می خواهیم دو شافت را به یکدیگر متصل کنیم از کوبلینگ استفاده می کنیم  وظیفه کوپلینگ انعطاف پذیر این است که حرکت چرخشی را منتقل کرده و انحرافات محور را حذف نماید. در عمل هرگاه دو محور که نسبت به هم گردش می کنند و هم محور نیستند بایستی از کوپلینگ استفاده نماییم کوبلینگ حرکت چرخشی را انتقال داده و انحرافات محور را حذف میکند. اگر از کوپلینگ غیر انعطاف پذیر یا کوبلینگ سلب استفاده کنیم در صورت وجود انحراف محور، بریدن محور (شکستن محور) حتمی است. از طرف دیگر در عمل امکان هم محور کردن دو محور بسیار مشکل است بنابراین هرگاه بخواهیم یک انکودر و یا یک موتور را با یک شفت به هم وصل کنیم از کوپلینگ استفاده می کنیم.

کوپلینگ انکودر

کوپلینگ انکودر

کوپلینک بدون لقی

وقتی یک روتاری انکودر را به یک شفت متصل میکنیم انتظار داریم کوبلینگ حرکت دورانی را بدون کم و کاست انتقال داده و انحرافات محور را حذف نماید. در اکثر موارد اگر لقی یا بکلش بین دو شفت ایجاد گردد سیستم کنترل مختل می گردد. اما موارد محدودی نیز وجود دارد که از انکودر برای نمایش سرعت استفاده می گردد در این حالت استفاده از کوپلینگ های لقی دار یا فنری نیز بلامانع است اما در سیستم های کنترل خصوصاً سیستمهای مدار بسته کوچکترین لقی بین دو شافت باعث ایجاد ناپایداری، لرزش و یا نوسان در سیستم می گردد. بنابراین کوبلینگ ها بایستی طوری طراحی و ساخته شود که بدون هیچ گونه لقی بوده و همچنین بتوانند انحرافات را تحمل نمایند.

کوپلینگ انعطاف پذیر

کوپلینگ بدون لقی

کوبلینگ پلاستیکی روتاری انکودر

معمولاً به همراه انکودر ها یک کوپلینگ پلاستیکی وجود دارد. شرکت های سازنده روتاری انکودر معمولاً یک کوپلینگ پلاستیکی در جعبه روتاری انکودر قرار می دهند. این کوبلینگ ها برای کاربردهای معمولی مناسب هستند اما در صورت امکان بایستی از کوپلینگ های فلزی که معمولاً آلومینیومی هستند استفاده نمود.کوپلینگ پلاستیکی  

کوپلینگ آلومینیومی روتاری انکودر

کوپلینگ های آلومینیومی استحکام بیشتری نسبت به کوبلینگ های پلاستیکی دارند این کوبلینگ ها در انواع متنوعی ارائه می گردد. برای ایجاد انعطاف در این کوبلینگ های آلومینیومی، روی بدنه این کوپلینگ ها برش هایی ایجاد می کنند. شکل برش های ایجاد شده روی بدنه این کوپلینگ ها، نحوه بسته شدن کوپلینگ به شافت، طول و قطر کوپلینگ و… در انتخاب کوپلینگ نقش ایفا می کند.

کوپلینک روتاری اینکودر

کوپلینگ آلومینومی انکودر

انتخاب کوپلینگ روتاری انکودر

برای انتخاب و خرید کوپلینگ روتاری انکودر بایستی قطر شافت دو محوری را که قرار است به هم متصل شوند، داشته باشیم یعنی قطر شافت روتاری انکودر و قطر شافتی که سمت موتور یا سمت دستگاه قرار دارد. بعد از داشتن قطر شافت ها بایستی ببینیم طول کوبلینگ برای اتصال دو شافت به هم کافی هست یا نه. طول شافت ها و قرارگیری آن ها در دستگاه بایستی طوری باشد که کوبلینگ بتواند به هر دو متصل گردد قطر خارجی کوپلینگ نیز از این جهت اهمیت دارد که بتواند از نظر فیزیکی در محل استقرار خود جای بگیرد به همین خاطر order code کوپلینگ ها حداقل این سه مورد قید می گردد مثلاً در مورد کوبلینگ های شرکت آتک سنسور ترکیه داریم:کوپلینگ پیچی در این order code کلمه HC اشاره به نحوه بسته شدن کوبلینگ به شافت دارد مثلاً درorder code زیر از عبارت  HT   استفاده شده که نوع دیگری از اتصال روتاری انکودر به شفت است. کوپلینگ کلمپی انکودر  

دیتاشیت کوپلینگ انکودر

 
 دیتاشیت کوپلینگ HT  دیتاشیت کوپلینگ HC
 دیتاشیت کوپلینگ HT  دیتاشیت کوپلینگ HC
 

کوپلینگ پرینتر سه بعدی

از این کوپلینگ ها میتوانید برای پرینتر سه بعدی هم استفاده کنید. کوپلینگ ها در ابعاد مختلفی موجوده. جهت خرید و استعلام قیمت با فروشگاه (02166393900) تماس بگیرید.