میتوانید از فیلتر سمت راست برای انتخاب راحت تر محصول استفاده کنید.

خرید روتاری انکودر |رمز گذار چرخشی

این کلمه فارسی شده “روتاری انکودر” است.

جهت خرید و استعلام قیمت با شماره تلفن 02166393900 تماس بگیرید.


خرید روتاری انکدر | شفت انکودر 

هنگام خرید روتاری انکودر ممکن است با سوالات و گزینه های زیادی روبه رو شوید، برای مثال روتاری انکودر افزایشی در مقابل روتاری انکودر ابسولوت یا مطلق مطرح می گردد، و دیگر سوالاتی که ممکن است با آن ها مواجه شوید. به همین دلیل در ادامه توضیحاتی نوشته شده است که احتمالا خیلی از سوالات، قبل و هنگام خرید روتاری انکودر را پاسخ میدهد. اگر از فروشگاه کانون ابزار قصد خرید دارید، با شماره تلفن 02166393900 تماس بگیرید و به راحتی سفارش خود را نهایی کنید.

روتاری انکودر ابسولوت یا افزایشی

به عبارت ساده و کاربردی اگر یک انکودر افزایشی incremental را در حالت خاموش بچرخانید پس از وصل برق موقعیتی را که نشان می دهد حقیقی نخواهد بود. شاید در نگاه اول بگویید چنین انکودری کارایی چندانی ندارد ولی باید بگویم فراوان ترین نوع انکودر در صنعت نوع افزایشی یا همان اینکریمنتال است که یکی از پرکاربرد ترین آن ها روتاری انکودر 1024 پالس افزایشی است. در مقابل روتاری انکودر های absolute یا مطلق انکودر هایی هستند که اگر در حالت خاموش نیز گردانده شود بعد وصل برق موقعیت صحیح را نشان می دهد. این ویژگی به معنی بد بودن روتاری انکودر های افزایشی یا انکریمنتال نیست، همانطور که گفته شد روتاری انکودر های افزایشی فراوان ترین نوع انکودر های بازار هستند.

روتاری انکودر نوری یا مغناطیسی

تفاوت این انکدر ها فقط به ابسولوت یا افزایشی بودن آن ها خلاصه نمیشود، بلکه میتوان در انواع گوناگونی آن ها را دسته بندی کرد. مثلا روتاری انکودر نوری و روتاری انکودر مغناطیسی که ساختار داخلی هر کدام فرق میکند اما شکل ظاهری آن ها دقیقا شبیه به یک دیگر بوده به طوری که تنها با خواندن اطلاعات داخل دیتاشیت میتوان به نوری یا مغناطیسی بودن آن پی برد.

شکل ظاهری روتاری انکودر

روتاری انکودر ها را میتوان از لحاظ ظاهری هم دسته بندی کرد برای مثال روتاری انکودر شفت دار که دارای شفت در قطر های مختلف است، روتاری انکودر نیمه هالوشفت که شفت ندارد و دارای یک سوراخ است و ته آن بسته است و در قطر های مختلف موجود است و یا روتاری انکودر هالوشفت که دارای یک سوراخ ته باز است و در قطر های مختلف در بازار موجود است. این سه مدل روتاری تقریبا از لحاظ ظاهری شبیه یک دیگر هستند اما تفاوت هایی جزئی دارند.

یک سری از روتاری انکودر ها به روتاری انکودر چرخ دار یا چرخ انکودر معروف هستند که شکل ظاهری آن ها کلا با روتاری انکودر های شفت دار فرق دارد و یا روتاری انکودر کنتاکت لس که باز هم نسبت به دیگر روتاری انکودر ها تفاوت زیادی دارد.

درکل هر روتاری انکودر مناسب کار خاصی طراحی شده است و هر کدام از آن ها کاربرد خود را در صنعت دارند. اما شباهتی که همه ی آن ها دارند این است که خروجی تمام موارد گفته شده پالس است.

در ادامه نکاتی گفته میشود تا در هنگام خرید روتاری انکودر، به راحتی کالای خود را انتخاب و خرید کنید.

 

absoluteIncremental

خرید رمزگذار چرخشی

هدف نوشتن این مقاله اشنایی با انواع روتاری انکودر های شرکت آتک سنسور و نحوه کد گذاری آن ها میباشد. تمامی روتاری انکودر های آتک سنسور موجود در ایران را میتوانید در ابتدای همین صفحه مشاهده کنید.

روتاری های اتک سنسور در مدل های مختلف با کاربرد های مختلف تولید شده است که بسیاری از آن ها در فروشگاه کانون ابزار موجود میباشد. جهت خرید و یا مشاوره میتوانید با شماره تلفن 02166393900 تماس بگیرید.

در این مقاله با نحوه کد گذاری این محصولات آشنا میشوید.

روتاری انکودر نوری / مغناطیسی / کنتاکت لس / چرخدار

همانطور که در ابتدا گفته شد روتاری انکودر ها را میتوان به دسته های گوناگونی دسته بندی کرد. روتاری انکودر های نوری شرکت آتک سنسور را روتاری انکودر سری ARC و روتاری انکودر های مغناطیسی را سری ARS و روتاری انکودر کنتاکت لس را سری ART و روتاری انکودر های چرخ دار را سری ATE و روتاری انکودر های مقاوم در برابر شوک ، لرزش و مقاوم در برابر آب تا عمق یک متر ( IP67 ) را سری ARK و روتاری انکودر های فوق کوچک را که به میکرو انکودر نیز معروف است را سری ARM مینامند.

البته این نام گذاری ها فقط برای روتاری انکودر های شرکت آتک سنسور ترکیه است و شاید برای شما که دنبال جایگزینی برای روتاری انکودر خود هستید ، پیدا کردن روتاری انکودر سخت باشد ، پس میتوانید یا با شماره تلفن 02166393900 تماس بگیرید و یا به صفحه ی انتخاب روتاری انکودر مراجعه کنید و با استفاده از فیلتر های سمت چپ ، روتاری انکودر مورد نیاز خودتون رو پیدا و بعد خرید کنید.

مثال :

 انواع روتاری انکودر arc/ars/art/ate

ATE 256 256 HPL 6 3M ARK S58 1024 HPL 6 3M A 8 ARM T 8 1024 HPL 6 500 ART B 58 1024 HPL 6 3M Y 10 ARC S 50 4096 HPL 6 3M Y 8 C ARS S 50 4096 HPL 6 3M Y 8 C
انکودر چرخ دار

روتاری انکودر مقاوم در برابر شوک و ضد آب تا عمق یک متر

روتاری انکودر کوچک ( میکرو انکودر ) انکودر کنتاکت لس انکودر نوری انکودر مغناطیسی

 

روتاری انکودر نوری و مغناطیسی

یکی از مهم ترین تفاوت این روتاری انکودر ها ، سرعت حرکت آن ها است که این معیار بستگی به ساختار روتاری انکودر دارد ، بیشتر روتاری انکودر های موجود در بازار نهایتا میتوانند با سرعت 3 هزار دور بر دقیقه حرکت کنند. اگر بیشتر از این سرعت حرکت کنند ، در مرحله اول دقت روتاری انکودر افت میکند و پالس های الکی تولید میکند که همین امر اندازه گیری را بهم میریزد. در مرحله دوم ممکن است به روتاری انکودر اسیب فیزیکی وارد شود. روتاری انکودر های نوری شرکت آتک سنسور ترکیه به خاطر نوع ساختارشان میتوانند تا نهایت سرعت 6 هزار دور بر دقیقه بچرخند ( دو برابر روتاری انکودر های موجود در بازار ) و روتاری انکودر های کنتاکت لس به خاطر ساختاری که دارد میتواند تا نهایت سرعت 20 هزار دور بر دقیقه بچرخد. نهایت سرعت چرخش روتاری انکودر های چرخ دار و مغناطیسی نهایتا 3 هزار دور بر دقیقه است.

سرعت روتاری انکودر ها بر اساس نوع ساختار آن ها :

روتاری انکودر چرخ دار ( چرخ انکودر ) روتاری انکودر مغناطیسی روتاری انکودر نوری ( اپتیک ) روتاری انکودر کنتاکت لس
3 هزار دور بر دقیقه 3 هزار دور بر دقیقه 6 هزار دور بر دقیقه 20 هزار دور بر دقیقه

 

روتاری انکودر مغناطیسی

انواع روتاری انکودر های مغناطیسی عبارت اند از :

روتاری انکودر مقاوم در برابر شوک و لرزش و آب تا عمق یک متر ARK S 58 که بدنه ی آن 58 میلیمتر ، روتاری انکودر ARS S 58 که بدنه ی آن 58 میلیمتر ، روتاری انکودر ARS S 50 که بدنه ی آن 50 میلیمتر ، روتاری انکودر ARS S 37 که بدنه ی آن 37 میلیمتر است. این روتاری انکودر ها در رزولوشن های مختلف و در قطر شفت های 6 و 8 و 10 موجود است. 

 

روتاری انکودر نوری

انواع روتاری انکودر های نوری عبارت اند از :

روتاری انکودر ARC S 50 که بدنه ی آن 50 میلیمتر ، روتاری انکودر ARC S 58 که قطر بدنه ی آن 58 میلیمتر ، روتاری انکودر ARC H100 و روتاری انکودر ARC H 58 و ، روتاری انکودر ARC H 50 که از نوع هالوشفت بوده و قطر بدنه آن به ترتیب 100 ، 58 و 50 میلیمتر ، روتاری انکودر ARC B50/ARC B58 که از نوع نیمه هالوشفت بوده و قطر بدنه آن 50 و 58 میلیمتر میباشد. همچنین این روتاری انکودر ها نیز در رزولوشن و قطر شفت و قطر سوراخ های مختلف موجود است.

 

روتاری انکودر سرعت بالا

انواع روتاری انکودر های کنتاکت لس سرعت بالا عبارت اند از :

روتاری انکودر سرعت بالا ART که این روتاری انکودر به دلیل ساختار آن و کنتاکت لس بودن ، میتواند حداکثر تا سرعت 20 هزار دور بر دقیقه حرکت کند. این انکودر هم در قطر های مختلف در فروشگاه کانون ابزار موجود است. جهت آشنایی بیشتر با این روتاری انکودر میتوانید به صفحه ی روتاری انکودر سرعت بالا مراجعه کنید. در آن ها لینک فیلم معرفی محصول نیز قرار داده شده و با دیدن آن میتوانید اطلاعات کاملی از محصول داشته باشید و کاملا با آن اشنا شوید.

روتاری انکودر کنتاکت لس

 

روتاری انکودر مقاوم

انواع روتاری انکودر های مقاوم عبارت اند از : 

روتاری انکودر ARK که در مدل های گوناگونی تولید شده است برای مثال ARK S 58 که از نوع روتاری انکودر شفت دار با قطر بدنه 58 میلیمتر است و در قطر شفت های 6 و 8 و 10 موجود است.

این روتاری انکودر دارای استاندارد IP67 است که معنی آن مقاوم در برابر خاک و آب تا عمق یک متر میباشد و همچنین مناسب محیط های سخت و سنگین و مقاوم در برابر لرزش است.

روتاری انکودر ضد آب

 

میکرو انکودر ( روتاری انکودر فوق کوچک ) 

انواع میکرو انکودر عبارت اند از : 

روتاری انکودر ARM که در مدل های گوناگونی تولید شده است برای مثال ARM T 8 که از نوع روتاری انکودر کوچک یا میکرو انکودر میباشد. قطر بدنه این روتاری انکودر 8 میلیمتر و قطر مگنت آن 4 میلیمتر است. این روتاری انکودر دارای استاندارد IP68 است ( برابر خاک و گرد و غبار و مقاوم تا عمق 1.5 متر آب و فشار بالا و در مدت‌های طولانی ).

روتاری انکودر فوق کوچک

 

روتاری انکودر چرخ دار

انواع روتاری انکودر های چرخ دار عبارت اند از :

روتاری انکودر چرخ دار که به آن چرخ انکودر نیز میگویند در سه مدل با رزولیشن های 0.25 میلیمتر، 0.5 میلیمتر و 1 میلیمتر تولید شده است. فیلم معرفی و نحوه کارکردن این روتای را در لینک (روتاری انکودر چرخ دار) مشاهده کنید. 

روتاری انکودر چرخ دار | چرخ انکودر

روتاری انکودر های نوری و مغناطیسی در سه نوع تولید میشوند که در فروشگاه کانون ابزار نیز موجود میباشد.

 • روتاری انکودر شفت دار
 • روتاری انکودر هالو شفت
 • روتاری انکودر نیمه هالو شفت

روتاری انکودر های ARS S یعنی روتاری انکودری که شفت دارد ، ARS H یعنی روتاری انکودر هالو شفت و ARS B یعنی روتاری انکودری که نیمه هالو شفت میباشد. روتاری اینکودر هالوشفت به روتاری انکودری گفته میشود که سوراخ آن ته باز میباشد و نیمه هالوشت به انکودری گفته میشود که سوراخ آن ته بسته است.

مثال :

ARS S 50 4096 HPL 6 3M Y 8 C ARS B 50 4096 HPL 6 3M A 8 C ARC H 100 1024 HPL 6 2M 32 FZ
روتاری انکودر شفت دار روتاری انکودر نیمه هالوشفت روتاری انکودر هالوشفت

روتاری انکودر شفت دار ، نیمه و هالو

 

روتاری انکودر شفت دار | شفت انکودر

روتاری انکودر شفت دار مانند :

روتاری انکودر ARS S 58 که ساختار آن مغناطیسی و قطر بدنه آن 58 میلیمتر ، روتاری انکودر ARC S 58 که ساختار نوری و قطر بدنه آن 58 میلیمتر ، روتاری انکودر ARS S 50 که ساختار مغناطیسی و قطر بدنه آن 50 میلیمتر ، روتاری انکودر ARC S 50 که ساختار نوری و قطر بدنه 50 میلیمتر ، روتاری انکودر ARS S 37 که ساختار مغناطیسی و قطر بدنه آن 37 میلیمتر میباشد.

 

روتاری انکودر هالوشفت

روتاری انکودر هالوشفت مانند :

روتاری انکودر هالو شفت ARC H 100 که قطر بدنه آن 100 میلیمتر بوده در در قطر سوراخ های 30 ، 32 ، 38 ، 40 و 42 تولید شده است

روتاری انکودر هالو شفت ARC H 58 که قطر بدنه آن 58 میلیمتر بوده و در قطر سوراخ های 10 ، 12 و 14 میلیمتر تولید شده است.

روتاری انکودر هالو شفت ARC H 50 که قطر بدنه ان 50 میلمتر بوده و در قطر سوراخ های 6 ، 8 و 10 میلیمتر تولید شده است

 

روتاری انکودر نیمه هالوشفت

روتاری انکودر نیمه هالو شفت ARS B 37 که قطر بدنه آن 37 میلیمتر بوده و جزو روتاری انکودر های کوچک حساب میشود و در قطر سوراخ های 4 ، 5 و 6 میلیمتر تولید شده است

روتاری انکودر ARC B 50 که قطر بدنه آن 50 میلیمتر بوده و در قطر سوراخ های 6 ، 8 و 10 میلیمتر تولید شده است.

 روتاری انکودر های شفت دار ، نیمه هالوشفت و هالوشفت

 

بعد از آن نوبت به قطر بدنه روتاری انکودر میرسد. روتاری انکودر های شرکت آتک سنسور در قطر های مختلفی تولید میشود.

برای مثال روتاری انکودر ARS S 37 به معنای روتاری انکودر با بدنه 37 میلیمتر ، ARS S 58 به معنای انکودر با بدنه 58 میلیمتر ، ARS S 50 به معنای روتاری انکودر با بدنه 50 و ARC H 100 به معنای روتاری انکودر با بدنه 100 میلیمتر میباشد. مثال :

ARS S 37 1000 HPL 6 3M A 8 C ARC S 50 100 HPL 6 3M Y 8 C ARS S 58 1024 HPL 6 3M A 8 C ARC H 100 1024 HPL 6 2M 32 FZ
روتاری اینکودر بدنه 37 روتاری اینکودر بدنه 50 روتاری اینکودر بدنه 58 روتاری اینکودر بدنه 100

 

 

 روتاری انکودر 37 50 58 100 میلیمتر

روتاری انکودر 1024 پالس

بعد از قطر بدنه ، در کد روتاری انکودر ها تعداد پالس ها نوشته میشود ، مثلا ARS S 50 1024 یعنی روتاری انکودر 1024 پالس است. مثال :

ARS S 50 4096 HPL 6 3M Y 8 C ARC S 50 1024 HPL 6 3M Y 8 C ARS S 50 360 HPL 6 3M Y 8
روتاری اینکودر 4096 پالس روتاری اینکودر 1024 پالس روتاری اینکودر 350 پالس

در فروشگاه کانون ابزار روتاری انکودر از 100 پالس تا 20 هزار پالس موجود میباشد.

روتاری انکودر 1024

پالس های موجود :

البته ممکن است بعضی از پالس ها در جدول زیر نیامده باشد

50 100 200
250 256 360
500 512 600
800 1000 1024
2000 2048 2500
3600 4096 5000
8192 10000 16384
20000    

 

 ولتاژ کاری روتاری انکودر | انکدر

بعد از زرولیشن ، ولتاژ کاری روتاری انکودر نوشته میشود ، ARS S 50 1024 HPL یا ARS S 50 1024 TTL که روتاری انکودر های آتک سنسور در نوع های PP , TTL , HTL , HPL , OCL تولید میشود که در فروشگاه کانون ابزار بیشتر روتاری انکودر ها از نوع HPL میباشند.

ولتاژ کاری روتاری انکودر ها به شرح زیر میباشد :

PP TTL HTL HPL
ورودی 10 تا 30 ولت ورودی 5 ولت ورودی 10 تا 30 ولت ورودی و خروجی 5 ولت ورودی 5 تا 30 ولت

ولتاژ کاری PP

ولتاژ کاری PP به این صورت است که به روتاری انکودر میتوانید ولتاژ 10 تا 30 ولت بدهید و در خروجی نیز همان ولتاژی که در ورودی داده اید را داشته باشید. برای مثال اگر به روتاری انکودر ولتاژ 12 بدهید، در خروجی نیز ولتاژ 12 خواهید داشت.

ولتاژ کاری TTL

ولتاژ کاری TTL اینطوری است که باید فقط ولتاژ 5 ولت به انکودر داد و در خروجی نیز ولتاژ 5 ولت را خواهید داشت.

ولتاژ کاری HTL

ولتاژ کاری HTL اینطوری است که میتوان ولتاژ 10 تا 30 ولت به انکودر داد، اما در خروجی فقط 5 ولت خواهید داشت.

ولتاژ کاری HPL

این ولتاژ کاری یعنی HPL، از پرکاربرد ترین‌ها است. زیرا تمام ولتاژ هارا شامل میشود. میتوانید ولتاژ 5 تا 30 ولت به انکودر بدهید و در خروجی نیز همان ولتاژی را داشته باشید که در ورودی داده اید.

ولتاژ کاری روتاری انکودر

خروجی روتاری اینکودر

بعد از ولتاژ ، تعداد سیگنال های روتاری انکودر نوشته میشود ، اگ عدد 3 بود ARS S 50 1024 HPL 3 یعنی روتاری انکودر سه سیگنال ( A , B , Z ) است و اگر عدد 6 بود ARS S 50 1024 HPL 6 یعنی روتاری انکودر شش سیگنال ( A , B , Z , Ā , B̄ , Z̄ ) است. البته در بازار به روتاری انکودر 6 سیگنال روتاری انکودر 8 سیم نیز گفته میشود.

 • روتاری انکودر 4 سیم : این مدل روتاری انکودر ها دارای 2 سیگنال ( A , B ) است.
 • روتاری انکودر 5 سیم : این مدل روتاری انکودر ها دارای 3 سیگنال ( A , B , Z ) است.
 • روتاری انکودر 6 سیم : این مدل روتاری انکودر ها دارای 4 سیگنال ( A , B , Ā , B̄ ) است.
 • روتاری انکودر 8 سیم : این مدل روتاری انکودر ها دارای 6 سیگنال ( A , B , Z , Ā , B̄ , Z̄ ) است.

 

ARC S 50 1024 HPL 6 3M Y 8 C ARS S 50 360 HPL 3 3M Y 8 C
روتاری اینکودر 6 سیگنال روتاری اینکودر 3 سیگنال

سیگنال روتاری انکودر

 

کابل روتاری انکودر

بعد از تعداد سیگنال ها، طول کابل روتاری انکودر نوشته میشود برای مثال ARS S 50 1024 HPL 6 3M به معنای سه متر کابل میباشد.

ARC S 50 1024 HPL 6 3M Y 8 C ARC S 50 1024 HPL 6 5M Y 8 C ARS S 50 360 HPL 3 8M Y 8 C
روتاری اینکودر با سه متر کابل روتاری اینکودر با پنج متر کابل روتاری اینکودر با هشت متر کابل

انکودر با طول کابل های مختلف موجود است. البته در فروشگاه کانون ابزار کابل رابط هایی ساخته شده است که به راحتی میتوانید کابل روتاری انکودر را افزایش دهید و نیازی نیست که حتما مدل های 5 یا 8 یا 10 متری تهیه کنید.

طول کابل روتاری انکودر

 

محل قرار گیری کابل روتاری انکدر

بعد از طول کابل ، محل قرار گیری کابل مشخص میشود. روتاری انکودر ها یا کابل از بغل هستند یا کابل از پشت که در ادامه تصویر آن آمده است. شما میتوانید متناسب با محل نصب ، روتاری انکودر کابل از بغل یا کابل از پشت تهیه کنید.  اگر A باشد به معنای آن است که کابل از پشت انکودر خارج شده و اگر Y باشد به معنای آن است که کابل از بغل انکودر خارج شده است.

روتاری انکودر های هالوشفت فقط از نوع کابل از بغل هستند.

ARC S 50 1024 HPL 6 5M Y 8 C ARS S 50 360 HPL 3 8M A 8 C
روتاری اینکودر کابل از بغل روتاری اینکودر کابل از پشت

محل کابل روتاری انکودر

روتاری انکودر کابل از بغل | روتاری انکودر کابل از پشت

 

قطر شفت یا قطر سوراخ

در این قسمت از کد یعنی بعد از محل قرار گیری کابل، قطر شفت نوشته میشود ، که در روتاری انکودر های هالو شفت و نیمه هالو شفت این مقدار به معنای قطر سوراخ میباشد. ARS S 50 1024 HPL 6 3M A 8 به معنای روتاری انکودری با شفت 8 میلیمتر و ARC H 100 1024 HPL 6 2M 32 به معنای انکودر هالوشفت با سوراخی به قطر 32 میلیمتر میباشد.

ARS S 50 360 HPL 3 8M A 6 C ARS B 37 1024 HPL 6 3M A 6 ARC H 100 1024 HPL 6 2M 32 F
روتاری اینکودر با شفت 6 میلیمتر روتاری نیمه هالو با سوراخ 6 میلیمتر روتاری اینکودر هالو با سوراخ 32 میلیمتر

قطر شفت روتاری انکودر

جهت خرید و یا مشاوره میتوانید با شماره تلفن 02166393900 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

 1.  تفاوت روتاری انکودر ابسولوت Absolute و افزایشی Incremental چیست ؟ همانطور که در بالاتر گفته شد تفاوت این دو انکودر این است که اگر زمانی که برق قطع است ، شفت انکودر افزایشی و ابسولوت را بچرخانیم و بعد برق را وصل کنیم ، عدد روتاری انکودر افزایشی همان عددی است که قبل از خاموش شدن نشان داده میشد. اما عدد روتاری انکودر ابسولوت عددی جدید است و موقعیت صحیح را نشان میدهد.
 2. روتاری انکودر 3 سیگنال یا 6 سیگنال ؟ به طور کلی پیشنهاد میشه اگه دستگاه یا نمایشگری که قصد وصل کردن روتاری انکودر به اون رو دارید از 6 سیگنال ورودی پشتیبانی میکنه حتما روتاری انکودر 6 سیگنال تهیه کنید زیرا که در برابر نویز مقاوم تر هستند.
 3. روتاری انکودر نوری بخریم یا مغناطیسی؟ این مورد بیشتر سلیقه ای بوده و تفاوتی بین روتاری انکودر نوری و مغناطیسی وجود ندارد.
 4. نحوه خرید روتاری انکودر چگونه است ؟ برای خرید روتاری انکودر میتوانید با شماره تلفن 02166393900 تماس بگیرید و کالای خودتون رو ثبت سفارش کنید.