رله چیست ؟

سوال: رله چیست ؟
همانطور که در برخی از مقالات گفتیم بعضی از نمایشگر های دیجیتال شرکت Ateksensor رله خروجی دارند . اما رله چیست ؟ هر گاه بخواهیم با یک سیگنال کوچک ( چند میلی آمپری یا چند ولتی )، یک مصرف کننده بزرگ (در حد چند آمپر و یا چند صد ولت) را کنترل کنیم از یک رله استفاده می کنیم . در حقیقت یک رله با یک سیگنال کوچک می تواند یک مصرف کننده بزرگ را قطع و وصل کند .

 

 رله خروجی نمایشگر دیجیتال

 

رله چگونه کار می کند ؟

همانطور که در عکس می بینید رله از یک آهنربای الکتریکی و چند کلید ساخته شده است . هرگاه یک سیم پیچ را روی یک تکه آهن بپیچیم با جریاندار شدن سیم پیچ ، آهن بطور موقت آهنربا می شود و تکه آهن مقابل خود را جذب کرده و موجب قطع و وصل شدن کلید می گردد و کلید می تواند یک مصرف کننده بزرگ را قطع یا وصل کند .

رله نمایشگر دیجیتال

 

رله فوق را رله الکترو مکانیکی می گویند . با اعمال جریان کوچکی از سوی مدارات الکترونیکی نمایشگر دیجیتال به این رله ،می توان یک جریان چند آمپری با ولتاژ چند صد ولت را قطع و وصل کرد .

رله حالت جامد یا Solid State Relay

رله های الکترومکانیکی ساده ، ارزان هستند و براحتی بارهای بزرگ (جریان بالا) را قطع و وصل می کنند ولی بزرگترین عیب آنها قطعات مکانیکی است قطعات مکانیکی همواره در حال سایش هستند از طرفی سرعت پاسخ گویی آنها کم است ( از زمانی که سیم پیچ برقدار می شود تا کنتاکت ها تغییر وضعیت دهد) . رله های حالت جامد یا SSR هیچ قطعه مکانیکی نداشته و عمر طولانی تری دارد همچنین سرعت قطع و وصل آن بمراتب بالا تر است . در این رله ها از یک قطعه اپتو کوپلر ( جهت ایزوله کردن سیگنال از جریان خروجی یا بار ) بعلاوه یک قطعه الکترونیک قدرت مثل ترایاک استفاده شده است .
 رله SSR

 

رله نمایشگر دیجیتال ALC77

در عکس زیر دو رله خروجی نمایشگر دیجیتال ALC77 ساخت شرکت Ateksensor را می بینید .

 رله نمایشگر دیجیتال ALC77

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *