روتاری سنسور ابسولوت چیست؟

روتاری انکدر ابسولوت چیست؟

روتاری سنسور ها را اصطلاحا روتاری انکدر ابسولوت می نامند روتاری سنسور ها معمولا دارای خروجی آنالوگ هستند و خروجی آنها بصورت ولتاژ یا جریان و یا اهم است .


 روتاری سنسور چیست؟

روتاری سنسورها ی RCS میزان چرخش ( دوران ) را به سیگنال الکتریکی آنالوگ تبدیل می کنند و میزان جابجایی را معمولا برحسب جریان 4 تا 20 میلی آمپر ، صفر تا ده ولت و… نشان می دهند . ابسولوت ( Absolute ) یا مطلق بودن روتاری سنسور RCS یکی از مزایای منحصر بفرد این سنسور است یعنی زمانی که تغذیه دستگاه قطع باشد و ما محور سنسور را بچرخانیم با روشن کردن تغذیه ،سنسور موقعیت خودش را گم نمی کند و میتواند موقعیت جدید روتای سنسور را با دقت بالا مشخص کند.

روتاری سنسورهای RCS برای کاربردهای گوناکون با زاویه های عملکرد مختلف ساخته شده اند در هنگام خرید می توانید نوع 0 تا 45 و یا صفر تا نود و…. و یا صفر تا 360 را انتخاب کنید .

کنتاکت لس بودن (عمرطولانی ) به سبب حذف اصطکاک و ساییدگی ، دقت بالا (دوازده بیت ) ، دمای کاری منهای 25 تا 85 درجه سانتیگراد ،طراحی جمع و جور ، بدنه آلومینیمی و شافت استیل ( فولاد ضد زنگ) از دیگر مزایای این سنسور است .

روتاری سنسورهای RCS2100 , RCS3100 ,RCS3700 و سنسور مولتی ترن MAH B58 ساخت شرکت Ateksensor است .

 

نمایشگر روتاری سنسور

با اتصال به یک نمایشگر آنالوگ مانند نمایشگر EPA100 و نمایشگر EPA200 و نمایشگر EPA300 می‌توانیم میزان چرخش این سنسور را به صورت عدد دیجیتالی و با دقت بالا ببینیم. این نمایشگر ها علاوه بر نمایش موقعیت ، رله هایی هم برای کنترل دستگاه دارند. همچنین این سنسورها قابل اتصال به PLC و مدارات میکرو کنترلری است .

نمایشگر 4 تا 20 میلی آمپر

 

روتاری سنسور کنتاکت لس

روتاری سنسور های شرکت آتک سنسور از نوع contact less  هستند .بعبارت دیگر در این سنسورها هیچ تماس فیزیکی وجود ندارد و بدین جهت هرگز دچار ساییدگی یا خرابی نمی گردد.

 

انکدر contact less

روتاری سنسورهای کنتاکت لس معمولا با اثر هال کار می کنند .روتاری سنسور RCS2100 از شرکت آتک سنسور بصورت دو قطعه منفصل از هم ارائه می شود شافت این روتاری سنسور اگر مقابل بدنه قرار بگیرد مقدار دوران را حس می کند .

 

روتاری سنسور ابسولوت RCS2100

روتاری سنسور RCS 2100 کوچک و جمع و جور است . که می تواند خروجی ولتاژ (0-10) ولت و یا جریان (20-4) میلی آمپر و یا پتانسیومتری باشد. کنتاکت لس بودن ، نویز کم ، دقت بالا ، عمر طولانی و ابعاد جمع و جور از مزایای این روتاری سنسور است .

روتاری انکدر ابسولوت

 

 روتاری انکودر Absolute سری RCS3100

روتاری سنسور RCS 3100 شفت دار از نوع کنتاکت لس با سه مدل خروجی ولتاژ (0-10) ولت و یا جریان (20-4) میلی آمپر و یا پتانسیومتر ،کوچک و جمع و جور ، نصب آسان ، نویز کم ، عمر طولانی و دقت بالا از مزایای این سری است . این روتاری سنسور ها با زاویه چرخش صفر تا سی درجه و یا زاویه های دیگر قابل درخواست است.

Absolute روتاری انکودر

 

روتاری انکدر آنالوگ RCS3700

روتاری سنسور RCS 3700 ساخت شرکت آتک سنسور ترکیه ، باکیفیت و دقیق تولید شده است همچون دیگر مدلهای ساخت این شرکت دارای شافت فولادی ضد زنگ ، بدنه آلومینیمی ، و رنج دمایی کارکرد بین منهای 25 درجه تا 85 درجه و… می باشد .

روتاری سنسور ابسولوت

 ولوم هرزگرد صنعتی

بطور معمول ولوم ها از صفر تا حداکثر 360 درجه گردش می کنند و یا ولوم های مثلا ده دور بعد از طی ده دور از نظر فیزیکی به انتها می رسند ولی ولوم های هرز گرد بدون محدودیت مکانیکی می توانند گردش کنند .

 

موارد کاربرد روتاری سنسور

موقعیت درب های گردان در صنایع ، موقعیت آنتن های بزرگ ، موقعیت پنل های خورشیدی ، سنجش زاویه بازوهای رباطها ، توربین های باد و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *