خطکش اهمی LTM – ابعاد فیزیکی

خط کش پتانسیومتری LTM

یکی از پرمصرفترین خط کش های اهمی ساخت شرکت آتک سنسور Ateksensor ترکیه است. که به علت کارایی بالا ، عمر طولانی ، قیمت مناسب ، قابلیت کار در دماهای بالا، دقت خوب ، خاصیت


ابسولوت یا مطلق بودن ، سادگی بکارگیری ، نصب آسان و…   کاربرد فراوانی در همه صنایع پیدا کرده است.

ترنسدیوسر خطی LTM

Linear position transducer

هر وسیله ای که بتواند یک کمیت آنالوگ را به یک کمیت آنالوگ دیگر تبدیل کند ترنسدیوسر نام دارد . ترنسدیوسر خطی LTM می تواند حرکت خطی یا میزان جابجایی یا مکان را به کمیت الکتریکی ( اهم ) تبدیل کند .همانطور که می دانید کمیتهای الکتریکی به سادگی قابل اندازه گیری و کنترل هستند . بنابراین ترانسدیوسر خطی نام دیگر خط کش اهمی است.

خط کش آنالوگ LTM

خط کش های شرکت آتک سنسور را می توان به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم نمود خط کش های اهمی همگی از نوع آنالوگ هستند . معمولا در صنعت ،سنسورهای آنالوگ یا به نمایشگرهای آنالوگ متصل می شوند و یا ابتدا سیگنال آنالوگ حاصل از آنها به دیجیتال تبدیل شده و بعد  توسط دستگاههای دیجیتال اندازه گیری و یا کنترل می شوند . نمایشگر EPA100  و یا  EPA300 نمونه ای از این نوع کنترل کننده ها  است .

سنسور خطی LTM

سنسور خطی آنالوگ LTM می تواند یک حرکت خطی را به کمیت الکتریکی از نوع اهم تبدیل نماید .سنسور خطی در مقابل سنسور دورانی مطرح می گردد که در آن هدف اندازه گیری میزان چرخش یا دوران است . سنسورهای آنالوگ RCS 3100 , RCS2100 , RCS300 و .. سنسورهای دورانی شرکت آتک سنسور و روتاری انکودرهای سری ARS , ARC  و….سنسورهای دورانی دیجیتال هستند .جهت مطالعه در مورد روتاری انکودرهای دیجیتال شرکت آتک سنسور روی کلمه انکودر کلیک کنید.

طول خط کش اهمی LTM

منظور از طول خط کش طول مفیدی است که خط کش اهمی می تواند اندازه گیری نماید مثلا یک خط کش 20  سانت می تواند یک بازه 200 میلیمتری را اندازه گیری نماید .واضح است که طول فیزیکی خط کش اهمی بیشتر از این عدد می باشد.به طور نمونه طول فیزیکی این خط کش حدود 34 سانت است.

برای دیدن اندازه های مختلف روی ( خط کش های اهمی سری LTM ) کلیک کنید

طول خط کش اهمی LTM  ( کورس الکتریکی)

منظور حداکثر طولی است که با این خط کش می توان اندازه گیری نمود .به طور نمونه یک خط کش LTM 200 می تواند حداکثر 200 میلیمتر را اندازه گیری نماید. در حالیکه طول فیزیکی این خط کش 345 و کورس مکانیکی آن 204 میلیمتر است .

طول مکانیکی خط کش اهمی LTM ( کورس مکانیکی )

منظور از کورس مکانیکی ترانسدیوسر خطی ، حد اکثر میزان جابجایی شفت آن است در مورد خط کش اهمی  LTM 300 این مقدار حدود 304 میلیمتر است . اگرچه فقط 300 میلیمتر از آن اندازه گیری می کند و در 4 میلیمتر باقیمانده تغییرات الکتریکی به ازای حرکت نداریم.

ابعاد ترانسدیوسر خطی LTM

ابعاد فیزیکی خط کش LTM در شکل و جدول زیر آمده است.

 

اندازه های فیزیکی سنسور خطی LTM

جهت دیدن اطلاعات کامل هر یک از خط کش های LTM روی جدول زیر کلیک کنید .

جهت مطالعه بیشتر در مورد انواع خط کش اهمی اینجا ( potentiometric scale ) کلیک کنید

برای دیدن کاربرد خط کش های اهمی اینجا ( خطکش های اهمی – موارد کاربرد ) کلیک کنید

نام و لینک این مطلب (ابعاد فیزیکی LTM) .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *