روتاری انکدر ها کجا نصب می شوند؟

این سوال بسیار کلی است . با این حال سعی خواهم نمود در حد توان آن را شرح دهم روتاری انکدرها کاربرد فراوانی دارند . بعبارت دیگر هرگاه بخواهیم یک حرکت دورانی را اندازه گیری کنیم روتاری انکدر نقش ایفا خواهد کرد . از انجا که روتاری انکدر ها بسیار بی دردسر هستند در بسیاری از موارد حرکت های خطی را به دورانی تبدیل کرده و سپس با انکدر آن را اندازه می گیریم . 

 

 

انکدر محور ماشین آلات صنعتی  

در ماشین آلات صنعتی از جمله دستگاه تراش , فرز , بورینگ , کاراسل و بسیاری از ماشین آلات دیگر ما حرکت خطی را به دورانی تبدیل و انگاه با روتاری انکدر اندازه می گیریم در این حالت میزان چرخش را توسط انکدر اندازه گیری نموده و در نسبت تبدیل حرکت خطی به دورانی ضرب می کنیم .

در شکل فوق  موتور محرک باعث چرخش میل پیچ ( بال اسکرو ) این چرخش سبب حرکت طولی مهره و نهایتا حرکت طولی محور دستگاه  می گردد. از آنجا که انکدر در انتهای میل پیچ نصب شده می تواند میزان گردش و نهایتا میزان حرکت طولی محور را اندازه بگیرد .  

نصب روتاری انکدر

اطلاعات بیشتر در مورد انکدر محور را اینجا (  انکدر 2500 پالس  ) ببینید .

  انکدر اسپیندل  

در ماشین آلات سی ان سی CNC تراشکاری لازم است میزان سرعت و موقعیت اسپیندل همواره به کنترل سی ان سی گزارش شود . وقتی روتاری انکدر روی اسپیندل دستگاه نصب گردد اصطلاحا انکودر اسپیندل می گویند. انکدر اسپیندل همزمان می تواند موقعیت و سرعت را اندازه گیری نماید .

اطلاعات بیشتر در مورد انکدر محور را اینجا (   انکدر هالو شفت  ) ببینید .

انکودر آسانسور  

بیشترین کاربرد انکدر در آسانسور تشخیص موقعیت کابین است یعنی مدارات کنترل آسانسور نیاز دارند همواره موقعیت کابین را بذانند. البته انکدر در بسیاری از آسانسورها علاوه بر موقعیت کابین سرعت و شتاب را نیز کنترل می کند .پس انکدر طوری نصب می کردد که با کابل ( سیم بکسل ) آسانسور بچرخش در آمده و معرف موقعیت کابین باشد  .

اطلاعات بیشتر در مورد انکدر آسانسور را اینجا  (  انکدر آسانسور  )  ببینید .

 

 

انکدر موتور  

موتورهایی که سرعت یا موقعیت آنها کنترل می شوند به انکدر نیاز دارند انکدرها می توانند میزان سرعت , موقعیت , شتاب  و دیگر فاکتورها را گزارش نمایند در این موتورها انکدر بصورت هالوشفت بوده و مستقیما روی محور موتور نصب می گردد .

اطلاعات بیشتر در مورد انکدر ته موتور را اینجا (  انکدر ته موتور  ) ببینید .

نام و لینک این مطلب ( نصب روتاری انکدر  ).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *