خط کش دیجیتال چیست؟

در فیلم زیر خط کش دیجیتال معرفی گردیده و مزایای کاربرد آن در صنعت شمرده شده است . استفاده از خط کش دیجیتال علاوه بر اینکه  کیفیت و سرعت را افزایش می دهد سبب کاهش ضایعات شده و هزینه ها را کاهش می دهد.و موجب بهبود بهره وری می گردد . نصب خط کش دیجیتال ضمن بهبود بهره وری بهترین تبلیغ برای شماست.

 جهت خرید خط کش دیجیتال کلیک کنید و یا با شماره تلفن 09121473023 تماس بگیرید.

 

جهت خرید نمایشگر خط کش دیجیتال کلیک کنید.

خطکش دیجیتال یا انکودر خطی linear encoder ابزاری است که می تواند میزان جابجایی ( طول ) را با دقت میکرون ( 0.001 میلیمتر ) اندازه گیری نموده و حاصل این اندازه گیری را بصورت سیگنال الکتریکی به دستگاههای کنترلی و یا نمایشگر خط کش دیجیتال ارسال نماید.در صنعت هر جا که بخواهیم میزان جابجایی ( ابعاد قطعات ) را با دقت میکرون اندازه بگیریم از این سنسورها استفاده می کنیم.

خط کش دیجیتال مغناطیسی

خط کش دیجیتال مغناطیسی چیست ؟

خط کش دیجیتال یک سنسور اندازه گیری است که میتواند میزان جابه جایی را با دقت میکرون به ما نشون بدهد.
معمولا خط کش دیجیتال از دو قسمت تشکیل شده 1- بدنه خطکش 2- هد خط کش ، و هروقت بدنه نسبت به هد حرکت کند ما در خروجی سیگنال هایی خواهیم داشت.
سیگنال های خروجی از خط کش هم میتوانند به نمایشگر ها ، PLC ها ، CNC ها و به مدار های میکروکنترلری متصل شوند.

خط کش های دیجیتال با تکنولوژی های ساخت متنوعی تولید می گردد تکنولوژی ساخت نوری optic ، مغناطیسی magnetic و inductive از مرسومترین این تکنولوژی هاست . هر یک از تکنولوژی های فوق مزایایی بر دیگری دارد که :

  • مقاوم بودن در برابر آلودگی محیط IP67 ( مقاوم بودن در مقابل آب و گردو غبار )
  • طول بلند و قابل ارائه تا یکصدمتر : خط کش های دیجیتال مغناطیسی از چند سانتی متر تا طول یکصد متر قابل ارائه هستند . همانطور که می دانید خطکش های نوری خصوصا از نوع شیشه ای حداکثر تا سه متر قابل ارائه هستند ( البته خطکش های نوری شیشه ای محدودیت تولید ندارند ولی بعلت طول بلند محدودیت حمل دارند )
  • قیمت ارزان خصوصا در طولهای بلند . خطکش های دیجیتال مغناطیسی درارای دو جزء اصلی هد (سنسور ) و خطکش دیجیتال (magnetic band ) هستند . قیمت نسبتا ارزان نوار مغناطیسی (magnetic band ) سبب ارزانی خطکش های دیجیتال مغناطیسی نسبت به خط کش های نوری می گردد .
  • کنتاکت لس ( contactless ) یا بدون اتصال فیزیکی بین هد (سنسور ) و نوار مغناطیسی. عدم اتصال فیزیکی بین هد و خطکش باعث طول عمر فیزیکی نامحدود می گردد . همچنین در بسیاری از کاربرد ها ، خصوصا اندازه گیری های دقیق و آزمایشگاهی ،نیرویی (کمی ) که صرف اصطکاک بین هد و خطکش می شود قابل اغماض نبوده و خطا ایجاد می کند . در این کاربردها خطکش های مغناطیسی MLS110 و خط کش مغناطیسی MLS120 و خط کش مغناطیسی MLS130 توصیه می گردد .
  • مقاوم در مقابل شوک و ضربه : برخلاف خط کش های دیجیتال نوری شیشه ای که در مقابل ضربه حساس هستند خطکش های دیجیتال مغناطیسی بسیار مقاوم هستند

خطکش های دیجیتال LTS ، خط کش دیجیتال MLC320 ، خط کش دیجیتال MLC310 ، خط کش دیجیتال MLC420 ، خط کش دیجیتال MLC410 از نوع مغناطیسی و ساخت شرکت آتک سنسور ترکیه است.

خط کش دیجیتال مغناطیسی

خط کش دیجیتال نوری OPTIC چیست ؟

خط کش دیجیتال نوری یا OPTIC نیز با تکنولوژی های متفاوتی تولید می گردد . در مدل شیشه ای یک سنسور گیرنده نور و یک منبع فرستنده نور طوری روی هد خط کش دیجیتال نصب شده که نور از فرستنده به شیشه رسیده و از آن عبور کرده و به سنسور گیرنده نور می رسد . روی شیشه خطوطی (تیره و شفاف ) با دقت میکرون حک شده . حرکت شیشه نسبت به هد سبب قطع و وصل شدن نور ( توسط خطوط مات و شفاف ) می گردد تعداد این قطع و وصل متناسب با میزان حرکت بوده و معرف میزان جابجایی است. خط کش دیجیتالKA300 و خط کش دیجیتال KA500 و خط کش دیجیتال KA600 از شرکت SINO چین و یا خط کش های ALS4 و ALS5 و ALS6 از شرکت Ateksensor ترکیه از نوع نوری و از جنس شیشه است .

خط کش دیجیتال اپتیک 80 سانت آتک سنسور سری ALS4

 

خرید خط کش دیجیتال

جهت خرید و مشاوره با تلفن 66393900 021 تماس بگیرید.

در فروشگاه کانون ابزار علاوه بر خط کش دیجیتال ، نمایشگر دیجیتال و روتاری انکودر نیز موجود میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *