تعمیر گیربکس دستگاه تراش  TN71

 با افتخار , ماشین تراش TN71 ساخت شرکت ماشین سازی تبریز است و ما افتخار داریم که این ماشین ایرانی را تعمیر می کنیم . در این بخش به بررسی نکات تعمیر گیربکس اصلی این ماشین می پردازیم .


 در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد روغن کاری و یا تعمیرات  این دستگاه با آقای مبارکی ( 09124175762 ) تماس حاصل فرمایید .

 جهت دیدن مدارک فنی ماشین آلات و تجهیزات دیجیتال آماده فروش اینجا ( مدارک فنی ) کلیک کنید.

تنظیم کلاج تراش TN71

 

همانطور که می دانید موتور سه فاز دستگاه تراش TN71 همواره در یک جهت می چرخد و برای چپ و راست گشتن اسپیندل ( سه نظام ) نیاز است از کلاج های مکانیکی استفاده گردد . از آنجا که این کلاجها همواره در معرض فرسایش هستند بطور دوره ای نیاز به تنظیم دارند . جهت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تنظیم کلاج اینجا ( تنظیم کلاج  ) کلیک کنید . 

روغن کاری گیربکس  تراش تبریز TN71

اگرچه قسمتهایی از ماشین بطور اتوماتیک روغن کاری می شود لیکن چک کردن پر بودن مخازن روغن و اطمینان ازکارکرد پمپ به عهده اپراتور گذاشته شده است .گیربکس اصلی ( اسپیندل ) و بلبرینگ های اسپیندل یا بلبرینگ های پشت سه نظام توسط یک پمپ دنده ای روغن کاری می شود روغن پس از گذشتن از فیلتر وارد پمپ شده و بسمت بلبرینگ های اصلی رانده می شود . پس اگر تاکنون مخازن روغن دستگاه خود را شناسایی نکرده اید آنها را شناسایی و از پر بودن مخزن روغن اطمینان حاصل کنید .متاسفانه درصد بزرگی از خرابی های دستگاه TN71 ناشی از خالی شدن مخزن روغن و یا از کار افتادن پمپ است. 

 

 

 روغن کاری بلبرینگ گلویی  TN71

بلبرینگهای اصلی اسپیندل ( گلویی ) توسط پمپ دنده ای که همواره با موتور اصلی می گردد ، روغن کاری می گردد .از آنجا که روغن کاری درمسیر بسته ای انجام می شود و قابل دیدن نیست جریان روغن توسط نمودار روغن قابل مشاهده است اپراتور همواره بایستی جریان روغن را در این چشمی کنترل نماید .لازم بذکر است دستگاه سیستمی جهت کنترل روغن کاری ندارد و چنانچه بهر علت جریان روغن قطع شود بلبرینگ ها خراب می گردد . پس به اپراتور دستگاه یادآوری نمایید که تنها راه اطمینان از روغن کاری گلویی دستگاه بازدید پی در پی  چشمی روغن می باشد . متاسفانه در بسیاری از موارد همکاران ما بعد از تعمیر دستگاه متوجه می شود اپراتور اطلاعی از این موضوع ندارد .

 

 

کلاج تراش تبریز TN71

سطح روغن دستگاه تراش TN71  طوری در نظر گرفته شده که کلاج های سمت چپ و راست و یا اصطلاحا  رو  و وارو همواره  غرق روغن هستند و روغن کاری می شود . و چک کردن سطح روغن مخزن بسیار مهم است . کلاجها شاید حساسترین قسمت دستگاه تراش نسبت به روغن کاری باشد .

 

 بلیریگ گلویی تراش تبریز TN71 

همانطور که می دانید  روغن پس از عبور از فیلتر به داخل پمپ دنده ای گیربکس اصلی رفته و بسوی بلبرینگ های اصلی ( گلویی ) جریان می یابد چنانچه فیلتر روغن بموقع تعویض نگردد فشار روغن کاهش می یابد و ممکن است بلبرینگ ها و دیگر قسمتها  آسیب جدی ببیند .

 

تعمیر هداستوک  HEAD STOCK دستگاه تراش تبریز 

هد استوک در حقیقت نگهدارنده اسپیندل ( سه نظام و محور آن ) است . محور اسپیندل بوسیله یک رولبرینگ قابل تنظیم از نوع NNK از جلو و توسط یک بلبرینگ کف گرد در عقب نگهداری می شود ( بلبریگ گلویی ) . مهمترین و حساسترین قسمت دستگاه تراش تبریز تنظیم این بلبرینگ باشد .تنظیم دقیق این بلبرینگ علاوه بر تاثیر مثبت روی کیفیت سطح تراشیده شده موجب افزایش عمر این رولبرینگ ها می گردد. بجهت قیمت قابل توجه ای بلبرینگ ها و همچنین دستبابی به کیفیت سطح تراشیده شده توصیه می گردد تنظیم این رولبرینگ ها را به افراد خبره بسپارید . سفت کردن بیش از حد این بلبرینگ ها موجب داغ کردن و خراب شدن بلبرینگ ها می گردد و شل بودن آن باعث کاهش شدید کیقیت سطح تراشیده شده می گردد . مهره های تنظیم این بلبرینگ ها از دریچه پشت هد استوک که معمولا پشت تابلو برق دستگاه تراش قرار دارد قابل دسترسی است .   مطلب مربوط به روغن کاری این بلبرینگ ها در مقاله روغن کاری ( tn50  lubrication ) مطالعه فرمایید .

 

خط کش دیجیتال تراش TN71

بسیاری از دستگاهای تراش تبریز به خط کش دیجیتال مجهز هستند .خط کش دیجیتال  یا در کارخانه روی آن نصب شده و یا بعدا  خریداری و نصب شده است . در هر صورت داشتن این تجهیزات موجب بهبود کیفیت و سرعت می گردد . به گفته کارشناسان نصب خط کش دیجیتال باعث بهبود کیفیت قطعات تراشکاری شده می شود و زمان تولید قطعه را کاهش می دهد .شما نیز می توانید این تجهیزات را به دستگاه خود اضافه نمایید . فیلم فارسی مزایای خط کش دیجیتال را اینجا ( مزایای خطکش دیجیتال  )  ببینید .خواهشمندم در این رابطه مقالات بخش خط کش دیجیتال (   digital-scale-blog  ) را مطالعه فرمایید و یا با آقای سمنانی ( 09121473023) تماس حاصل فرمایید . در بخش مقالات مربوط به خط کش دیجیتال مطالبی در ارتباط با نگهداری بهتر از خط کش دیجیتال نیز مطرح شده است .

جهت خرید خط کش دیجیتال کلیک کنید و یا با شماره تلفن 09121473023 تماس بگیرید. 

روغن کاری دستی تراش TN71

اگر چه بسیاری از قسمتهای ماشین بطور اتوماتیک  روغن کاری می گردد ولی قسمتهای مختلفی وجود دارد که روغن کاری آن بعهده اپراتور دستگاه است . دستگاه دارای تعدادی محل روغن کاری دستی است که به آن روغن خور ساچمه ای می گویند .برای روغن کاری بایستی از پمپ دستی استفاده نمایید .بعضی از این نقاط بطور روزانه و بعضی قسمتها حتی روزی دوبار بایستی روغن کاری گردد .
TN50-LATHE-LUBRICATION

متاسفانه در برخی از کارگاهها دیده شده که نتنها روغن کاری های روزانه انجام نمی شود بلکه حتی ساچمه فنر ها خراب شده و یا از جای خود خارج شده است .بهتر است تعدادی از این ساچمه فنر ها خریداری  نموده و در اولین فرصت که مکانیک دستگاهتان در کارگاه حضور یافت از او بخواهید که آنها را تعویض کرده و اپراتور را نسبت به محلهایی که بایستی بطور دوره ای و منظم روغن کاری گردد اگاه سازد. متاسفانه پس از گذشت مدتی آسیب ها بحدی میرسد که قابل مرمت نیست .

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد روغن کاری و یا تعمیرات مکانیکی این دستگاه با آقای مبارکی ( 09124175762 ) تماس حاصل فرمایید .

 

دستگاه روغن کاری اتوماتیک برای ماشین آلات ساخت داخل را اینجا ( روغن کاری ) ببینید . 
 دستگاههای تراش تبریز معمولا در کارخانه به سیستم دیجیتال مجهز می شوند چنانچه مایل هستید روی دستگاه خود خط کش دیجیتال نصب نمایید اینجا ( خط کش دیجیتال) کلیک کنید .
نام این مقاله ( تعمیر TN71 ) .