تعمیر کاروسل

در این مقاله سعی داریم بطور دقیق تر این دستگاه را بررسی نموده و نکاتی را در ارتباط با تعمیر این ماشین ارائه نماییم . همانطور که می دانید کاروسل نوعی از دستگاه تراش است . ترکیب آن کمی با دستگاه تراش های معمولی تفاوت دارد .به همین سبب به آن دستگاه تراش عمودی نیز می گویند .


 

تعمیر کاروسل

تعمیر اسپیندل کاروسل

همانند دستگاه تراش ، اسپیندل یا میز کاروسل نیز بایستی بتواند با سرعتهای مختلفی چرخش نماید . همانطور که میدانید با افزایش قطر قطعه کار بایستی سرعت چرخش کاهش یابد تا سرعت برش ثابت بماند .  تغییر سرعت چرخش در کاروسل ها به صورت های متفاوتی انجام می گردد که چند نمونه را در اینجا بررسی می کنیم .

کاروسل با موتور AC و سرعت ثابت

در این کاروسل ها همچون دستگاههای تراش معمولی جهت چرخش اسپیندل ( میز ) از یک موتور دور ثابت استفاده شده و تغییرات سرعت با تعویض دنده انجام می شود .

تعویض دنده در این نوع کاروسلها بصورت تعویض دنده با کلاج برقی  – تعویض دنده هیدرولیکی – تعویض دنده دستی یا اهرمی می باشد .

تعمیر گیربکس کاروسل

وقتی تعویض دنده بصورت مکانیکی باشد دستگاه دارای گیربکس مکانیکی پیچیده بوده و در عوض دارای سیستم برق ساده تر می باشد . در این دستگاه ها ( با موتور دور ثابت ) تعمیر گیربکس کمی پیچیده می باشد و از آنجا که گیربکس و محورها نیز سنگین است کار کمی مشکل تر از تعمیر یک دستگاه تراش معمولی است .

تعمیر کاروسل با موتور AC  و سرعت متغیر

در برخی از کاروسل ها از موتور AC  با سرعت متغیر استفاده شده در این نوع دستگاهها گیربکس از نظر مکانیکی ساده تر بوده و سیستم برقی پیچیده تر می گردد.

تعمیر برقی کاروسل

در کاروسل هایی که دارای موتور AC  قابل کنترل هستند بحث تعمیرات برقی جدی تر است در کاروسل های قدیمی تر از یک موتور مخصوص بنام شراگ ( SCHRAGE ) استفاده شده که با جابجا کردن دو دسته جاروبک در داخل موتور سرعت را تغییر می دهد این موتورها اغلب ساخت شرکت بامولر  Baumuller  هستند.

روش دیگر استفاده از اینورتر می باشد که می تواند سرعت چرخش موتور را تغییر دهد با فراگیر شدن اینورترها موتورهای شراگ به فراموشی سپرده شدند. کارشناسان ما در موارد زیادی با نصب موتور سه فاز معمولی و اینورتر  بجای موتور شراگ این ماشین را بهبود داده اند .

تعمیر برقی کاروسل با موتور dc

بسیاری از کاروسل ها تغییر سرعت چرخش میز را به یک موتور dc و درایو مربوطه سپرده اند .نگهداری موتورهای dc سخت تر از موتورهای ac  است ولی گشتاور خوب موتورهای dc خصوصا در سرعتهای کم هنوز این موتورها را در صنعت نگه داشته . یکی از تخصصهای کارشناسان ما تعمیر و عیب یابی موتور ها و درایو dc  آنهاست .

تعمیر سپورت کاروسل

سپورت کاروسل همچون سپورت دستگاه تراش معمولی وظیفه نگهداری و حرکت ابزار برشی ( رنده ) را دارد و بدیهی است که بایستی بتواند با سرعتی متغیر و متناسب با نوع قطعه کار و سرعت چرخش قطعه کار حرکت کند . تغییر سرعت در گیربکس سپورت با روشهای زیر دیده شده.

-تغییر نسبت دنده بوسیله اهرم مثل دستگاه تراش تبریز

-تغییر نسبت دنده بوسیله کلاج مغناطیسی همانند اکثر کاروسلهای روسی

-تغییر سرعت با استفاده از موتور dc  همانند بعضی از کاروسل های روسی

-تغییر سرعت با استفاده از سرو موتور مثل کاروسل های سی ان سی

اطلاعات بیشتر در مورد تعمیرسپورت کاراسل را اینجا (  support-of-carousel ) ببینید.

در آینده مطالبی در رابطه با تعمیر دیگر قسمتهای کاروسل نظیر کراس ریل ، سیستم روغنکاری ، ابزار گردان ، سیستم هیدرولیک و…  ارائه خواهیم نمود .

تعمیر کاراسل

واژه carousel را گاها کاراسل تلفظ می کنند که همان کاروسل می باشد . البته اصل کلمه کاروسل یک واژه روسی است .

جهت دیدن مدارک فنی ماشین آلات و تجهیزات دیجیتال آماده فروش اینجا ( مدارک فنی ) کلیک کنید.

اسامی تعمیرکارانی که آماده نصب و راه اندازی و تعمیر این دستگاه هستند.

اقای مبارکی : 09124175762

اسامی افرادی که تامین کننده قطعات یدکی این ماشین هستند

اقای مبارکی : 09124175762

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *