ابزار تراش

ابزار تراشکاری

به مجموعه ابزارهایی که در یک کارگاه تراشکاری مورد استفاده قرار می گیرد ابزار تراش می گویند اگرچه از نظر بسیاری از متخصصین ، ابزار تراش فقط ابزارهای برشی و هلدر آنهاست اما تمامی ابزارهای مربوط به این کار را می توان ابزار تراش نامید.


شرکتهای پیشرو در این زمینه شرکت سندویک ، ویدیا ، کنمتال ، سکو ، والتر و … هستند.

انواع هولدرهای روتراش ، داخل تراش ، هلدر کفتراش ، یودریل ، ابزار گیرها با دنباله ایزو ، ابزار گیر با دنباله BT ، ابزار گیر با دنباله HSK و یا KM ، کلت فشنگی ، هولدرهای شیرینک ، ولدون ها یا استوانه گیرها ،انواع تبدیل ها ، بیس هولدر ها ، سه نظام و چهارنظام ، فرزهای الماس خور و ابزارتراش های دیگر همچون انواع شنگها ، قطعات یدکی هولدرها ، انواع اینسرت یا الماس ، فرزهای انگشتی HSS و فرزهای الماس یا کاربایدی ، مته ها ، قلاویزها، ابزارهای اندازه گیری دستی و دیجیتال و … ابزار تراشکاری هستند. ابزارهای تراشکاری دسته بندی های متنوعی دارد که سعی می کنم به آنها بپردازم.

تراشکاری چیست؟

به عملیاتی که بمنظور شکل دهی به قطعات بطور مکانیکی بر روی قطعات خصوصا از طریق براده برداری انجام میدهند تراشکاری می گویند و به ابزار های لازم ابزار تراش می گویند .

هولدر

همانطور که می دانید قطعات بوسیله فلزات سختری که معمولا اینسرت ، الماس ، تیغچه و… نامیده می شود تراش داده می شود در اکثر موارد امکان اتصال مستقیم این به قطعات به دستگاه تراشکاری وجود ندارد معمولا این ابزارهای برشی روی هولدرها نصب شده و هلدرها به ماشین متصل می شوند. و در مواردی هم تعدادی هولدر این وظیفه را بعهده دارند .

ابزارتراش

در تصاویر فوق یک هلدر تراشکاری و یک هلدر فرزکاری دیده می شود.

هولدرها بسیار متنوع بوده و توسط شرکتهای مختلف تولید می گردد .

یکی دیگر از ابزار تراش ها ،ابزار برشی است که برای کاربرد های مختلف با شکلهای گوناگون و میزان سختی متفاوت عرضه می گردد. اینسرتها با یک کد شناسایی می شود که گویای شکل فیزیکی ، انداره ، زاویه ، شکل بسته شدن به هولدر ، جنس فلزاتی که می تواند بتراشد یا همان گرید الماس ،تلرانس ، شکل سوفاله شکن یا براده ، شکل و یا بقول خودمون گل الماس، ضخامت الماس ، شعاع نوک الماس و…است .

مثال : HM90 APKT100304PDR

کولت ابزار

کولت ابزار گیر ، Collet یا دنباله ابزار ، بسیاری از هلدرها مستقیما به ماشین متصل نمی شوند . این هولدر ها ابتدا به کلت متصل شده و کلت به ماشین متصل می شود .کلت دارای دو قسمت است . قسمتی که به ماشین ( دستکاه فرز و بورینگ و…) متصل می شود و قسمتی که به هولدر متصل می شود .

CUTTING TOOL

در شکل فوق تعدادی ابزار برشی یا الماس روی هلدر بسته شده هلدر بایستی روی کلت بسته شود و انگاه کلت به دستگاه ( فرز ، بورینگ و… ) متصل گردد. قسمتی از کلت که بدستگاه متصل می شود (سمت راست عکس ) می تواند شکل های مختلفی داشته باشد که با توجه به استاندارد هایی مشخص می شود مثلا SK40 , SK40 , SK30 , BT40 ,NT50 , NT40 ,HSK63 , HSK100 , KM40 و …. و قسمتی که به هلدر ابزار بسته می شود نیز با توجه به نوع ابزار شکلهای گوناگونی دارد مثلا مناسب کف تراش(کفتراش گیر ) مطابق شکل فوق ، که این کلت ، کف تراش گیر است و دنباله آن NT40 یا اصطلاحا ایزو چهل است ، مناسب فشنگی ( کلت فشنگی ) ، مناسب ابزار های ته استوانه ( ولدون ) ، فرز گیر و….

مورس فرز گیر

ابزار های ته مورس یا ته مخروطی دارای سایز بندی مخصوص به خود هستند و از شماره یک به بالا شماره بندی شده اند مثلا مورس دو ، مورس سه ، مورس چهار .هر چه شماره بالاتر می رود قطر مخروط بیشتر می شود .مورس های فرزگیر یا ته پیچ بوسیله یک پیچ در جای خود محکم می شود . در دیتا شیت های شرکت کنمنتال KENNAMETAL مورس های فرز گیر با کد Morse MB شده است.

MORSE MB4

معادل مورس نمره چهار فرز گیر

مورس مته گیر

مورس های مته گیر از نظر شکل مخروط و سایز بندی مطابق فوق می باشد با این تفاوت که مورسهای مته بصورت اصطکاکی در جای خود محکم شده و بوسیله گوه از جای خود خارج می گردد شرکت کنمنتال KENNAMETAL مورس های مته گیر با کدMorse MT شده است.

MT4

معادل مورس مته گیر نمره چهار است .

MK4

معادل مورس مته گیر مورس 4

( ادامه دارد )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *