کنترل دستگاه جوش با پی ال سی PLC

پروژه کنترل دستگاه جوش اتوماتیک یکی از پروژه های انجام شده توسط کارشناسان ما می باشد که با ترکیب روتاری انکدر ، درایو  DC  ، نمایشگر ال سی دی HMI  و  قطعات دیگر کنترل این ماشین را ممکن ساختند .


 

اتوماسیون دستگاه جوش با PLC

استفاده از PLC بر روی دستگاههای صنعتی تقریبا اجتناب ناپذیر شده .کنترل ماشین آلات با PLC راحتر ، دقیقتر و توسعه پذیر تر است . دستگاههای جوش کاری اتوماتیک نیز اخیرا با PLC طراحی می گردد . پروژهای که ما روی آن کار کرده ایم یک دستگاه جوشکاری اتوماتیک خارجی ساخت شرکت WELDING ALLOY است. سیستم کنترل این دستگاه بعلت فرسودگی زیاد و داشتن تعمیرات تکراری از مدار خارج و سیستم کنترلی با مرکزیت یک PLC طراحی و ساخته شد. این پروژه در سال 1389 اجرا گردید و هم اکنون در حال کار است . هدف اصلی از بکارگیری این دستگاه در خط تولید جوشکاری قطعه زیر است. پر کردن سطوحی از قطعه کار جهت دست یابی به سختی و …

دستگاه جوش اتوماتیک plc

 

 کنترل مسیر جوش با PLC

دستگاه دارای یک میز گردان است که قطعه را می گرداند و تورچ جوشکاری با حرکت رفت و برگشتی سطح کار را از جوش پر می کند .شکل زیر

کنترل مسیر جوش با پی ال سی
در این دستگاه از یک PLC چینی استفاده شده این PLC کنترل همه قسمتهای ماشین از جمله سیستم کنترل مکان را کنترل می کند .در این بخش جهت تعیین موقعیت تورچ و کنترل حرکت آن از یک روتاری انکودر ( ROTARY ENCODER ) استفاده شده است .

کنترل سرعت وایر جوشکاری

سرعت حرکت وایر یا سیم جوش ، متناسب با آمپر جوشکاری و دیگر پارامترها توسط اپراتور انتخاب می گردد. سرعت حرکت وایر توسط یک موتور DC و درایو مربوطه انجام می گردد. درایو این دستگاه از درایوهای DC موجود بازار تهیه و نصب گردید.
درایو مورد نظر فرمان حرکت را از PLC و میزان سرعت را از ولوم دریافت می دارد.

نمایشگر دستگاه جوشکاری

در این دستگاه از یک HMI به عنوان نمایشگر استفاده شده است که ضمن نشان دادن وضعیت ماشین ، امکان تغییر پارامترها را میسر می سازد .مانیتور دستگاه ( HMI ) از نوع رنگی 5.7 اینچ می باشد.

تابلو برق دستگاه جوش

تابلو برق دستگاه شامل دو بخش است که در یک بخش PLC و درایوهای DC و مانیتور نصب شده و در بخش دیگر ترانسفورماتورها ، فیوزها و درایو DC مربوط به چرخش میز نصب شده است .
مونیتور دستگاه جوش
نقشه برق دستگاه جوش اتوماتیک

نقشه دستگاه توسط نرم افزار EPLANE طراحی گردید و در پایان پروژه نقشه برق و دیگر توضیحات بصورت یک کتابچه به کارفرما تحویل داده شد .

پنل کنترل دستگاه جوش اتوماتیک

در شکل زیر پنل اپراتوری این دستگاه را مشاهده می فرمایید. این عکس قبل از نصب اتیکت های و لیبل های قطعات گرفته شده است .

تابلو PLC

کنترل یونیت جوشکاری با PLC

همزمان با شروع حرکت قطعه کار و تورج ، سیستم جوش ، حرکت وایر ( سیم جوش )  و سیستم خنک کاری توسط PLC     فعال میگردد و PLC     ضمن کنترل صحت کارکرد هر واحد اجازه می دهد پروسه ادامه یابد . در این پروژه دستگاه جوش و سیستم خنک کاری یک واحد مستقل محسوب می گردد. و  PLC  فقط آنها را روشن و خاموش نموده و به آلارم های آنها توجه می نماید.

کارشناسان ما آماده انجام پروژه های مشابه می باشند . شماره تماس 09121473023  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سال نو مبارک


تقویم ۱۴۰۳ جهت دانلود قرار داده شده است