تعمیر دریل رادیال Z3050

 درل رادیال Z3050   ساخت چین یکی از پرکاربردترین و محبوبترین درل های رادیال موجود در بازار ایران است . در این مقاله که برگرفته از تجربیات تعمیر کاران مجموعه ماشین افزار نوین است سعی داریم نکاتی را مطرح نماییم که موجب کاهش حجم تعمیرات و افزایش عمر این ماشین می گردد.


 

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد روغن کاری و یا تعمیرات  این دستگاه با آقای مبارکی ( 09124175762 ) تماس حاصل فرمایید .

 جهت دیدن مدارک فنی ماشین آلات و تجهیزات دیجیتال آماده فروش اینجا ( مدارک فنی ) کلیک کنید.

تعمیر گیربکس درل رادیال Z3050

گیربکس دستگاه متشکل از موتور سه فاز اصلی , چرخدنده ها , کلاج هیدرولیکی چپ و راست ,سیستم تغییر سرعت هیدرولیکی و پمپ هیدرولیک است . موتور سه فاز دستگاه همواره در یک جهت می گردد و  تغییر جهت چرخش مته بوسیله دو کلاج هیدرولیکی انجام می گردد . فشار هیدرولیک تولید شده بوسیله پمپ هیدرولیک بعد از گذشتن از اهرم تغییر جهت اسپیندل ( مته ) بسمت کلاجهای چپ و راست می رود و سمت چپ یا راست انتخاب می شود و با توجه به اینکه چه نسبتی از گیربکس انتخاب شده باشد مته بچرخش در می آید . 

جهت خرید خط کش دیجیتال کلیک کنید و یا با شماره تلفن 09121473023 تماس بگیرید. 

تعمیر دریل رادیال پمپ هیدرولیک 

پمپ هیدرولیک در دستگاه درل رادیال Z3050  بمانند قلب این دستگاه است و از کار افتادن آن باعث توقف چرخش مته و سیستم پیشروی می گردد . بنابراین به صاحبان صنایع توصیه می گردد در هنگام خرابی قبل از تماس با تعمیر کاران و درخواست تعمیر ابتدا
 
 • از پر بودن مخزن روغن با روغن هیدرولیک اطمینان حاصل کنید. 
 • مطمعن شوید موتور اصلی روشن و جهت چرخش موتور اصلی درست است .
 • اهرم انتخاب جهت حرکت اسپیندل در حالت راستگرد یا چپ گرد قرار دارد.  
 • همچنین بهتر است یکبار اقدام به جا زدن دنده ها کنید تا مطمعن شود دنده ها بدرستی درگیر شده .                          

 

همچنین توصیه می کنم ابتدا با مدیر مجموعه ماشین ابزار نوین ( آقای مبارکی 09124175762  ) تماس و ضمن مطرح کردن عیب و گرفتن راهنمایی لازم و بررسی موارد اعلام شده از سوی ایشان درخواست تعمیر کار نمایید . یکی از موارد ناخوشایند , مراجعه تعمیرکاران مجموعه بعد از ساعتها توقف ماشین و تحمل هزینه های ایاب و ذهاب و صرف وقت برخورد با ایرادات پیش پا افتاده فوق است .

 

 

 تعمیر قفل کن  هیدرولیکی درل رادیال Z3050 

در دستگاه دریل رادیال Z3050 سیستم هیدرولیک  حرف اول را می زند سیستم قفل کن یا ترمز محورها همگی هیدرولیک هستند و و فشار هیدرولیکی لازم  توسط یک پمپ تامین می گردد . مجددا توصیه ما به شما عزیزان این است که قبل از درخواست تعمیرکار مواردی چون پر بودن مخزن روغن و روشن شدن موتور در هنگام قفل و باز کردن را بررسی نمایید   .

 

تعمیر سیستم ترمز حرکت شعاعی 

 قفل کن شعاعی درل رادیال Z3050 در بالای ستون دستگاه قرار دارد و شامل یک سیلندر هیدرولیک چند قطعه فولادی است که سبب چند برابر شدن نیروی ترمز می گردد . البته این قسمت نیازی به بازدید و یا بررسی ندارد همچنین پمپ هیدرولیک نیز بیرون از این مجموعه است . متاسفانه سیستم ترمز در این قسمت دارای پیچیدگی خاصی است و توصیه می گردد فقط توسط تعمیرکاران مربوطه تعمیر و یا تنظیم گردد .

 

ایرادات مربوط به قفل کن درل رادیال 

چنانچه قفل کن دستگاه به درستی کار نکند در هنگام شروع سوراخ کاری با درگیر شدن مته با قطعه کار بازوی درل حرکات ناخواسته ای خواهد داشت که موجب جابجایی مرکز سوراخ خواهد شد همچنین بعلت این حرکات ناخواسته ممکن اس قطر سوراخ خیلی بیشتر از قطر مته گردد .

قفل کن هد استوک درل رادیال Z3050

تنظیم قفل کن (سیستم ترمز ) هد استوک نیز شبیه قفل کن حرکت شعاعی است و ایجاد حرکت با جابجایی یک سیلندر هیدرولیکی کوچک تامین می شود . عدم تنظیم صحیح قفل کن هد استوک نه تنها باعث جابجایی مرکز سوراخ و افزایش سایز سوراخ می گردد  باعث می گردد امتداد محور مته که در مرکز سمبه نشان تنظیم شده است بعد قفل کردن منحرف شده  و عملا امکان تنظیم دقیق در مرکز سمبه نشان نا ممکن باشد . دست یابی به یک قفل پرقدرت به همراه نداشتن انحراف در حالت باز و قفل ار مهارتهای تعمیر کاران با تجربه است . بسیاری از صنعتگران و یا تعمیر کاران بی تجربه این انحراف را به گردن فرسودگی ماشین می اندازند و سوراخ کاری های دقیق را توسط ماسین دیگری انجام می دهند .   

 

 قفل کن بازو ( آرم ) درل رایال Z3050

 قفل کن بازو شاید گمنام ترین و حساس ترین وظیفه را در درل رادیال داشته باشد .هر گاه بازو یا آرم یا ستون افقی درل رادیال بخواهد به سمت بالا یا پایی حرکت کند پروسه زیر اتفاق می افتد .

 •  بازدن کلید بالا یا پایین ابتدا قفل باز می شود .
 • حرکت به سمت بالا و پایین انجام می شود .
 • وقتی کلید بالا یا پایین را رها می کنیم قفل بسته می شود .

 

ایرادات قفل کن بازو درل رادیال Z3050

معمولا وقتی سیستم حرکت بسمت بالا و یا پایین از کار می افتد تعمیرکاران ( برقکار ) بی تجربه که با پروسه بالا آشنا نیستند با انجام تغییراتی دستگاه را راه اندازی می نمایند و عملا سیستم قفل از مدار خارج می گردد و در این گونه موارد دستگاه بدون توجه به باز یا بسته بودن قفل بالا و پایین می گردد که عوارض زیر را به همراه دارد .

 • چون دستگاه در حالت نیمه قفل حرکت می کند موجب سائیدگی شدید ستون و خط افتادن روی آن می گردد .
 • حرکت بسمت بالا و پایی در حالت نیمه قفل فشار شدیدی به موتور حرکت بالا و پایین , گیربکس حرکت عمودی , و سائیدگی شدید میل پیچ و مهره و شکستن تاج بالای ستون می گردد .
 • سوراخ کاری در حالت نیمه قفل باعث لرزش مته  ,  اورسایز شدن سوراخ و انحراف در شروع عملیات سوراخ کاری میگردد .
 • ایجاد صدای صوت و لرزش در هنگام حرکت.

    

تعمیرقفل کن بازو دریل رادیال Z3050

 همین امروز پروسه حرکت درل رادیال Z3050 خود را بررسی نموده و اگر مغایرتی می بینید درخواست تعمیر نمایید همواره حرکت بسمت بالا و پایین بایستی در حالت آزاد بودن قفل انجام شود بسیار دیده شده که بعلت تمام شدن روغن سیستم هیدرولیک متوقف شده و برقکاران بی تجربه میکروسویچ ها را یکسره کرده , ماشین را راه اندازی نموده و خسارت جبران ناپذیری را وارد می سازند . بسادی می توانید با کمی صرف وقت و مشاوره با آقای مبارکی ( 09124175762 ) از عملکرد صحیح قفل اطمینن حاصل کنید .

این مقاله ادامه دارد .

نام این مقاله ( تعمیر درل Z3050 ) .