نمایشگر آنالوگ سری EPA ( تنظیم پارامترهای رله )

تنظیم پارامترهای مربوط به رله نمایشگر EPA300

همانطور که می دانید بسیاری از نمایشگرهای شرکت آتک سنسور دارای رله خروجی هستند . این رله ها با توجه به موقعت سنسور و شرایطی که

توسط پارامترها معین می شود تحریک شده و ماشین را کنترل می کند.


 

نمایشگرهای آتکسنسور بسیار کارا هستند .و می توانند کنترلهای متنوعی را ارائه دهند .بمنظور دستیابی به حداکثر کارایی این نمایشگر دارای تعدادی پارامتر است که نحوه عملکرد دستگاه را مشخص می کند .در ادامه برخی از پارامترهای پر کاربرد این نمایشگر آورده ایم.

رله های خروجی نمایشگرجهت کنترل ماشین

نمایشگرهای آتک سنسور دو یا سه و یا چهار رله خروجی دارند به ازای هر رله یک پارامتر وجود دارد که مشخص می کند رله در چه موقعیتی تحریک شود .بنابراین پارامترهای SET1 , SET2 , SET3 , SET4 مربوط به چهار رله می باشند .

کنترل دستگاه با نمایشگر  EPA300

در شکل زیر فرض بفرمایید قرار است میز قرمز رنگ از موقعیت A به موقعیت B  رفته و این حرکت رفت و برگشتی ادامه داشته باشد . فرض کنید کورس میز 30 سانتی متر است . و قرار است میز بین موقعت 2 و 27 سانت رفت و برگشت نماید .

نمایشگر ورودی آنالوگ

در صورت حرکت میز، خط کش اهمی میزان جابجایی را اندازه گیری نموده و به نمایشگر EPA300 ارسال می کند طبیعی است در صورتی که خط کش تمام کورس خود را طی کند عدد روی نمایشگر از 0.0 تا 300.0 میلیمتر تغییر خواهد کرد .هرگاه عدد روی نمایشگر با عدد ذخیره شده در پارامتر SET1 برابر گردد رله شماره یک تحریک می گردد .همچنین برابرشدن عدد روی نمایشگر با عدد مربوط به SET2 موجب تحریک شده رله شماره دو می گردد .این موضوع در مورد رله سوم و چهارم با توجه به عدد تنظیمی در SET3 و SET4 صادق است .

فرض کنید SET1 روی عدد 20 و SET2 روی عدد 270 میلیمتر تنظیم شده باشد بنابراین میز دستگاه بین عدد 20 میلیمتر تا 270 میلیمترحرکت رفت و برگشتی خواهد داشت. حال با تغییر عدد SET1   یا SET2 می توانید محدوده حرکت میز را تعیین نمایید.

تعیین وضعیت رله خروجی EPA300

در مورد هر چهار رله EPA300 بطور مجزا می توانید تعیین کنید که عملکرد رله چگونه باشد  مثلا رله زمانی فعال شود که عدد روی صفحه ( مقدار کمیت مورد اندازه گیری ) از مقدار تنظیمی ( SET1  or SET2  or SET3  or  SET4 )  بزرگتر گردد و یا رله فقط بین دو عدد انتخابی توسط اپراتورفعال باشد. ( در این حالت برای رله مورد نظر دو عدد قابل تعریف است ). و یا

-رله فقط زمانی فعال است که عدد روی صفحه برابر مقدار تنظیمی توسط اپراتور باشد .( البته این عدد می تواند با پارامترهای دیگر کمی باز شود و بصورت یک محدوده تعریف گردد.) .

-در حالت بعدی برای هر رله دو عدد قابل تنظیم است .هر وقت عدد روی صفحه با هر یک از این دو مقدار برابر شود رله فعال می شود.

-در حالت بعد شما می توانید یک عدد مشخص کنید مثلا عدد 8 .در این حالت هربار که عدد روی صفحه با مضارب این عدد برابر شود رله فعال می گردد .بنابراین با وارد کردن عدد 8 رله روی اعداد 8  و 16  و24 و 32 و … فعال می گردد .

-و آخرین حالت خاموش کردن رله مورد نظر است . و زمانی کاربرد دارد که شما می خواهید بدون تغییر پارامترها رله را از مدار خارج کنید.

تاخیر رله های EPA300

این پارامتر مشخص میکنه که وقتی رله فعال شد حداقل چند ثانیه در حالت فعال باقی بماند .در بعضی از مدارات لازم است رله بعد  از فعال شدن مدتی فعال بماند تا تا دستگاه به حالت تعادل برسد. این تاخیر برای هر چهار رله جداگانه  قابل تعریف است .

هیسترزیس EPA300

در حالت عادی شما می توانید رله را طوری تنظیم کنید که با رسیدن به عدد تنظیمی در مثلا SET1 تحریک گردد و با تغییر کوچکی (کاهش کوچکی ) رله از حالت فعال خارج می شود . با تعریف عدد برای هیسترزیس پایین به دستگاه اجازه می دهید مقداری را به سمت پایین نادیده بگیرد .مثلا قرار است وقتی عدد به 300 رسید رله تحریک گردد حالا اگر هیسترزیس پایین روی 10 تنظیم باشد در حالت برگشت رله زمانی قطع می شود که عدد از 290 کوچکتر گردد در صورتی که اگر عدد Hysteresis down برابر2 بود رله روی عدد 298  قطع می شد.

هیسترزیس بالا hysteresis up

مشابه تعریف برای هیسترزیس پایین تعریف می گردد.

EPA300 OFSET  افست

هرگاه بخواهیم همه اعداد را کمی جابجا کنیم از این پارامتر استفاده می شود.

تغییر حالت رله NO/NC

فرض کنید بعد اتمام سیم کشی متوجه شود بجای کنتاکت NO از کنتاکت NC  استفاده کرده اید. در این حالت با تغییر این پارامتر می توانید حالت رله را عوض کنید.

نمایشگر با دو رله خروجی

نمایشگر EPA100 نمایشگری مشابه EPA300  می باشد .و پرامترهای آن همانند EPA300 می باشد با این تفاوت که EPA100 دارای فقط دو رله خروجی است .

نمایشگر EPA100

توضیحات فوق را که مربوط به نمایشگر EPA300 است می توانید در مورد EPA100 نیز اعمال نمایید .

خرید نمایشگر با خروجی رله

جهت خرید نمایشگرهای فوق اینجا (نمایشگر های آتک سنسور) کلیک کنید.

نام و لینک این مقاله ( تنظیم رله های EPA100 ).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *