تست روتاری انکودر

تست انکودر

تست روتاری انکودر برای اطمینان از عملکرد صحیح و دقیق آن ضروری است. روتاری انکودر یک مبدل الکترومکانیکی می باشد که حرکت چرخشی را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. انکودرها در کاربردهای مختلفی از جمله کنترل موتور، رباتیک، ماشین آلات صنعتی و تجهیزات پزشکی استفاده می شوند. در این مطلب به بررسی روش های مختلف تست روتاری انکودر می پردازیم.

روش تست روتاری انکودر

 روش تست روتاری انکودر

برای تست روتاری انکودر ما از 4 روش متداول استفاده می کنیم که عبارتند از:

تست روتاری انکودر با مولتی متر

این روش تست روتاری انکودر یکی از ساده‌ترین و دم دستی‌ترین روش‌ها برای بررسی سلامت انواع انکودرها است. این روش ساده و سریع بوده و به ابزار خاصی نیاز ندارد. برای انجام تست، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مولتی متر را روی حالت ولتاژ AC تنظیم کنید. دقت کنید که رنج ولتاژ انتخابی شما متناسب با ولتاژ تغذیه انکودر باشد.
 • دو پروب مولتی متر را به دو فاز خروجی انکودر وصل نمایید. به ترتیب رنگ سیم‌ها در دیتاشیت انکودر دقت کنید.
 • شفت انکودر را به آرامی بچرخانید. دقت کنید که سرعت چرخش شفت خیلی بالا نباشد.
 • به نمایشگر مولتی متر توجه نمایید. اگر مولتی متر ولتاژی متناوب با فرکانسی متناسب با سرعت چرخش شفت نمایش دهد، انکودر سالم است.

توجه : تست با مولتی متر یک تست کامل نیست ممکن است روتاری انکودر با این تست سالم بنظر برسد ولی باز ایراداتی داشته باشد . اما اگر این تست نشان دهد انکودر خراب است با روشهای دیگر نیر به همین نتیجه می رسیم .

تست روتاری انکودر با دستگاه اسیلوسکوپ

تست روتاری انکودر با اسیلوسکوپ یکی از دقیق‌ترین روش‌ها برای بررسی سلامت و عملکرد انکودر است. در این روش، از اسیلوسکوپ برای نمایش پالس‌های خروجی انکودر استفاده می‌شود. مراحل انجام تست:

 • دو پروب اسیلوسکوپ را به دو فاز خروجی انکودر (A و B) وصل کنید. به ترتیب رنگ سیم‌ها در دیتاشیت انکودر دقت نمایید. پروب سوم اسیلوسکوپ را به زمین (GND) وصل بکنید.
 • اسیلوسکوپ را روی حالت ولتاژ AC تنظیم کرده و رنج ولتاژ را متناسب با ولتاژ خروجی انکودر انتخاب کنید. زمان پایه (Time Base) را متناسب با سرعت چرخش شفت تنظیم نمایید.
 • شفت انکودر را بچرخانید.
 • به شکل موج اسیلوسکوپ توجه نمایید. اگر شکل موج پالس‌های تمیز و منظمی را نشان دهد، انکودر سالم است.

عیب یابی روتاری انکودر

آزمایش روتاری انکودر با چراغ سیگنال

تست روتاری انکودر با چراغ سیگنال یک روش ساده و بصری برای بررسی سلامت انکودر است. در این روش، از چراغ‌های سیگنال برای نمایش پالس‌های خروجی انکودر استفاده می‌شود. مراحل انجام تست بدین ترتیب است: دو چراغ سیگنال را به دو خروجی انکودر (A , B) وصل کنید. به ترتیب رنگ سیم‌ها در دیتاشیت انکودر دقت نمایید. شفت انکودر را بچرخانید. اگر چراغ‌ها با هر پالس روشن و خاموش شوند، انکودر سالم می باشد. قبل از انجام تست، دیتاشیت انکودر را مطالعه کرده تا از مشخصات فنی آن مطلع شوید. به نکات ایمنی هنگام کار با برق توجه نمایید . اگر این تست درست انجام نشد نشانگر خرابی انکودر است ولی درست انجام شدن این تست  نشان سلامتی کامل انکودر نیست و تست با اسیلوسکوپ توصیه می گردد .

تست روتاری انکودر با لامپ

تست انکودر با نرم افزار

تست روتاری انکودر با نرم افزار یک روش آسان و کارآمد برای بررسی سلامت و عملکرد انکودر است. در این روش، از نرم افزارهای مخصوص برای دریافت و نمایش پالس‌های خروجی انکودر استفاده می‌شود. برای این کار نرم افزار مخصوص تست انکودر را روی کامپیوتر خود نصب کنید. نرم افزارهای مختلفی برای این منظور وجود دارند، مانند:

 • Encoder Test Tool
 • Rotary Encoder Tester
 • Universal Encoder Tester

روتاری انکودر را به کامپیوتر خود وصل کنید. توجه داشته باشید که روش اتصال انکودر به کامپیوتر به نوع نرم افزار و انکودر شما بستگی دارد. برخی از نرم افزارها از طریق پورت USB و برخی دیگر از طریق پورت سریال به انکودر وصل می‌شوند. نرم افزار را اجرا کرده و تنظیمات نرم افزار را متناسب با نوع انکودر و مشخصات آن انجام دهید. این تنظیمات شامل مواردی مانند رزولوشن انکودر، نوع خروجی و فرکانس پالس‌ها می‌شود. نرم افزار باید پالس‌های خروجی انکودر را نمایش دهد. به نتایج نمایش داده شده در نرم افزار توجه کنید.

(این روش توسط کانون ابزار تست و بررسی نشده است)

روتاری انکودر های آماده فروش را اینجا (روتاری انکودر) ببینید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *