فرز انگشتی تنگستن کارباید

فرزهای انگشتی تنگستن کارباید یا به قول خودمان فرز الماس، بسیار سخت تر و کاراتر از فرز HSS و فرزهای کبالت دار هستند. این فرزها با رنگ تیره هستند (البته با روکش های محافظ نیز تولید میگردند) و نسبت به فرزهای HSS سنگین وزن ترهستند. این فرزها دارای سرعت برش بالاتری نسبت به HSS هستند. اگرچه این فرزها در مقایسه با فرزهای HSS گرانتر هستند اما سرعت ماشین کاری را چند برابر می کنند. فرز انگشتی الماسه  

فرز انگشتی کارباید

فرز های انگشتی الماس از نوع، دو شیار تا هشت شیار تولید می گردد همچنین این فرزهای در دو دسته فرزهای خشن تراش و پرداخت نهایی قرار دارند.

فرز الماس خشن تراش

اگرچه فرزهای الماس خشن تراش با سرعت بیشتری کار می کنند اما نهایتا بایستی ظریف تراشی را با فرز الماس ظریف تراش انجام داد تا صافی سطح مورد قبولی داشته باشیم. از فرزهای الماس می توان برای سوراخکاری، شیارزنی، بغل تراشی، روتراش و... استفاده کرد.

فرز الماس ظریف کاری

فرزهای الماس ظریف کاری یا finishing end mill دارای گوشه های نود درجه و لبه های کاملا صاف هستند و می توانند سطوحی صیقلی ایجاد کنند.  

فرز الماس سر گرد

فرزهای الماس گرد یا Ball End Mills فرزهایی با سر گرد هستند و برای ایجاد شیارهای بدون گوشه و... مناسب هستند.  

فرز الماس مخروطی

فرز الماس مخروطی یا Tapered End Mill فرز هایی بشکل مخروطی هستند که در بسیاری از صنایع کاربرد دارند.  

فرز الماس بالنوز

فرزهای انگشتی بالنوز یا BALLNOSE ENDMILL فرزهایی با نوک کاملا گرد هستند به عبارت دیگر ار (R) سر ابزار نصف قطر ابزار است. این نوع فرز انگشتی در ساخت قالب‌های سنبه و ماتریس و شیازنی و... استفاده دارد.