فنر قالب یا فنر فشاری

اگرچه فنر قالب یک فنر فشاری است ولی تفاوت هایی باعث شده که فنر قالب را از دیگر فنرها متمایز می سازد. همانطور که می دانید فنرها می توانند کششی، فشاری و یا پیچشی باشند اما فنرهای قالب فقط فشاری هستند بطوریکه استفاده از آنها به عنوان کششی و پیچشی منع شده است. همچنین فنرهای قالب یا Die springs فنرهایی با ثابت فنر بالا هستند این فنرها می توانند نیروی بسیار زیادی را در فضایی محدود نسبت به فنرهای معمولی ایجاد کنند. بطور نمونه میزان نیوتن متر فنرهای شرکت Kalipyansan ترکیه را نسبت به ابعاد آنها در منوال زیر بررسی نمایید.

فنر قالب قوی

 

فنر قالب و دما

یکی دیگر از مزیت های فنر قالب، بازدهی خوب آن در دماهای بالا است. همانطور که می دانید فنر در هنگام کارکردن گرم می شود و همچنین گرمای محیطی یا گرمای قطعه کار می تواند به آن منتقل شود. فنرهای قالب برای دماهای بیشتر طراحی شده اند.

 

ثابت فنر قالب K

طبق قانون هوک رابطه ای میان نیروی وارد شده به فنر و کاهش طول آن وجود دارد این ضریب “ثابت فنر قالب ” یا k و یا ضریب ثابت فنر قالب است. خوشبختانه فنرهای قالب دارای k ثابت است و دو قانون هوک در آن قابل استفاده است.

 

مفتول فنر قالب

برای دستیابی به ضریب ثابت فنر بالاتر فنرهای قالب Die springs را از مفتول هایی با مقطع مستطیل می سازند. (یک سیم با مقطع مستطیل – بجای دایره ای شکل – رو دور یک استوانه می پیچند تا فنر قالب تولید گردد). البته برای دستیابی به ضریب بالاتر، مفتول فنر را از آلیاژهای خاص تهیه می کنند.

ضریب ثابت فنر قالب

 

نشیمنگاه فنر قالب

یکی دیگر از تفاوت های فنر قالب با دیگر فنرها، صافی دو آنهاست بطوریکه وقتی روی سطح صاف قالب قرارمی گیرند کاملا عمودی می ایستند.

نیروی فنر قالب

استاندارد فنر قالب

فنرهای قالب معمولا سفارشی نیستند و مطابق استانداردی خاص (ISO10243) تولید می گردند و معمولا تمام فنرهای مورد نیاز در آن وجود دارد. شرکت kalipyansan ترکیه نیز فنرهای خود را مطابق این استاندارد تولید می نماید. این فنرها از قطر 10 تا قطر 63 میلیمتر و با طولهای متنوع و در چند رنگ استاندارد موجود است. اطلاعات بیشتر در رابطه با استاندارد فنر را در مقاله (ابعاد استاندارد فنر قالب) ببینید.

 

فنرهای آماده فروش را اینجا (فنر قالب سازی) ببینید.

البته فنرهای قالب تفاوتهای زیادی با فنرهای معمولی دارد که بخشی از آن بررسی شد.

جهت خرید فنر قالب میتوانید با شماره تلفن 02140663543 و یا 09121473023 تماس بگیرید.