PLC دستگاه کاروسل سه متر

پروژه بازسازی تابلو برق دستگاه کاروسل روسی با اسپیندل سه متری و دو سپورت افقی همزمان با نصب پی ال سی PLC این دستگاه جان دوباره ای به این کاراسل داد . بازسازی تابلو برق دستگاه کاروسل با استفاده از پی ال سی باعث بالارفتن قابلیت اطمینان دستگاه می شود .


 

اکثر کاراسل های روسی که به ایران وارد شدند فرسوده و غالبا بدون نقشه تابلو برق هستند . نداشتن نقشه تابلو برق و فرسودگی قطعات باعث توقف های پی در پی ماشین می گردد .

گیربکس کاروسل و پی ال سی PLC

تغییر سرعت کاراسل های روسی بوسیله تغییر نسبت گیربکس و بوسیله ده عدد کلاج برقی انجام می شود کلاجها با ترتیب خاصی درگیر می شوند به طوری که بدون توقف ماشین ( در زیر بار ) سرعت چرخش میز ( اسپیندل ) تغییر می کند . با توجه به اینکه در زمان ساخت این دستگاهها پی ال سی خیلی مرسوم نبوده سازنده از یک سلکتور مخصوص استفاده کرده که تا حدود زیادی از گیربکس را هدایت کرده و حفاظت می کند .

 

سلکتور دستگاه کاروسل روسی

این سلکتور ضمن اینکه تضمین می کند سرعت اسپیندل پله پله بالا رود یک تاخیر زمانی مناسب بین پله ها ایجاد می کند. در دستگاه کاراسل ما مجاز نیستیم سرعت چرخش را به سرعت بالا و پایین ببریم چرا که اسپیندل انرسی بسیار بزرگی دارد .و تغییر سرعت ناگهانی می تواند موجب پرت شدن قطعه , شکستن چرخدنده گیربکس , بریدن شافت و… گردد زیرا که طراح چنین موردی را پیش بینی نکرده است . جالب است بدانید در این دستگاه با زدن امرجنسی استوپ نیز میز به یکباره نمی ایستد در این حالت با زدن استوپ ابتدا سرعت اسپیندل کاهش یافته و به صفر می رسد و بعد از آن موتور اصلی خاموش و برق قطع می شود . البته این سلکتور چند طبقه که در داخل تابلو برق نصب شده وظایف دیگری نیز دارد .

 

گیربکس کاراسل روسی با پی ال سی PLC

وقتی تابلو برق دستگاه کاراسل را با PLC بازسازی می کنیم عملیات زیادی در داخل پی ال سی انجام می شود که شرح آن مد نظر نیست لیکن در ارتباط با تغییر سرعت اسپیندل موارد زیر در این پروژه اعمال شد که لازم است در تمامی کاراسل ها با این گیر بکس رعایت گردد .

  • افزایش سرعت از صفر تا سرعت مطلوب اپراتور بایستی بصورت پله پله و با یک تاخیر در هر پله انجام گردد. مثلا اگر اپراتور بیکباره سرعت را در ماکزیمم قرار دهد پی ال سی بایستی تمام پله های سلکتور را یک به یک و با تاخیر طی کرده و به سرعت مطلوب برسد .
  • کاهش سرعت نیز بایستی بصورت تدریجی انجام شود البته سرعت کاهش می تواند کمی بیشتر از حالت افزایش باشد .
  • در حالت استوپ اضطراری بایستی ابتدا سرعت اسپیندل به تدریج ( کمی سریعتر از حالت عادی ) کاهش یافته و با صفر شده سرعت اسپیندل و درگیری کلاجهای ترمز موتور اسپیندل خاموش گردد.
  • البته موارد دیگری چون رسیدن پیام قطع شدن روغن ( از پرشر سویچ ) , محافظت از درگیری کلاجهایی که در حالت تضاد با هم هستند ( ایجاد قفل شدن ناگهانی گیربکس ) , ایجاد تاخیر در وصل برای برخی از کلاجها , برقراری حالت سرعت برش ثابت و…. بایستی لحاظ گردد .

 

کراس ریل کاروسل و پی ال سی PLC

کراس ریل همان ستون افقی کاراسل است که سپورت های بالایی روی آن استوار است . کراس ریل حرکت ساده ای دارد لیکن اگر کمی سهل انگاری شود دقت ماشینکاری از دست می رود . شاید باورش سخت باشد که ایراد در دقت ماشین کاری از مدار برق باشد . سیکل حرکت کراسل ریل بایستی به شکل زیر انجام گردد

  • ترمز های کراسل ریل باز گردد .
  • حرکت به سمت پایین انجام شود .
  • کمی تاخیر ایجاد شود .
  • مدت کوتاهی در حد طی شدن چند میلیمتر کراس ریل به سمت بالا حرکت کند .
  • قفل ها بسته شود

همچنین مواردی مانند خاموش بودن اسپیندل و ابزار گردن و شروط دیگ بایست لحاظ گردد .

 

ابزار گردان کاروسل و پی ال سی PLC

تمامی مراحل بازشدن , تعویض ابزار و بسته شدن و تایمینگ ها همگی می تواند توسط پی ال سی PLC انجام شود لیکن اطمینان از محکم شدن ابزار گردان فقط به کمک رله جریان ممکن است . حذف رله و انجام کار با تایمر می تواند خسارت مکانیکی در پی داشته باشد همچنین در مواردی باعث لرزش شدید سپورت . خشن شدن سطح قطعه کار گردد.

 

روغن کاری گیربکس کاروسل

یکی از اتفاقات بدی که در کار گاهها می افتد یکسره کردن پرشر سویچ روغن کاری است . وقتی پرشر سویچ یکسره شود با قطع شدن روغن کاری گیربکس متوقف نشده و بدون روغن تا قفل شدن گیربکس پیش می رود . با امکاناتی که در پی ال سی داریم می توانیم مدار را طوری طراحی کنیم که امکان یکسره کردن پرشرسویچ توسط افراد کم تجربه غیر ممکن گردد و از حفاظت بیشتری برخودار شویم .

اطلاعات بیشتر در رابطه با بازسازی تابلو برق دستگاه کاراسل و تجهیز به PLC را در تماس با 09121473023 جویا شوید.

جهت نصب خط کش دیجیتال خود می توانید با اینجانب سمنانی 09121473023 تماس حاصل فرمایید.