در این مقاله سعی داریم بطور دقیقتر این دستگاه را بررسی نموده و نکاتی را در ارتباط با تعمیر این ماشین ارائه نماییم . همانطور که می دانید کاروسل نوعی از دستگاه تراش است . ترکیب آن کمی با دستگاه تراش های معمولی تفاوت دارد .به همین سبب به آن دستگاه تراش عمودی نیز می گویند .


 

تعمیر کاروسل

تعمیر اسپیندل کاراسل

همانند دستگاه تراش ، اسپیندل یا میز کاراسل نیز بایستی بتواند با سرعتهای مختلفی چرخش نماید . همانطور که میدانید با افزایش قطر قطعه کار بایستی سرعت چرخش کاهش یابد تا سرعت برش ثابت بماند .  تغییر سرعت چرخش در کاراسل ها بصورتهای متفاوتی انجام می گردد که چند نمونه را در اینجا بررسی می کنیم .

 جهت دیدن مدارک فنی ماشین آلات و تجهیزات دیجیتال آماده فروش اینجا ( مدارک فنی ) کلیک کنید.

کاراسل با موتور AC و سرعت ثابت

در این کاراسل ها همچون دستگاههای تراش معمولی جهت چرخش اسپیندل ( میز ) از یک موتور دور ثابت استفاده شده و تغییرات سرعت با تعویض دنده انجام می شود .

تعویض دنده در این نوع کاراسلها بصورت تعویض دنده با کلاج برقی  – تعویض دنده هیدرولیکی – تعویض دنده دستی یا اهرمی می باشد .

تعمیر گیربکس کاراسل

وقتی تعویض دنده بصورت مکانیکی باشد دستگاه دارای گیربکس مکانیکی پیچیده بوده و در عوض دارای سیستم برق ساده تر می باشد . در ای دستگاهها ( با موتور دور ثابت ) تعمیر گیربکس کمی پیچیده می باشد و از آنجا که گیربکس و محورها نیز سنگین است کار کمی مشکل تر از تعمیر یک دستگاه تراش معمولی است .

تعمیر کاراسل با موتور AC  و سرعت متغیر

در برخی از کاراسل ها از موتور AC  با سرعت متغیر استفاده شده در این نوع دستگاهها گیربکس از نظر مکانیکی ساده تر بوده و سیستم برقی پیچیده تر می گردد.

تعمیر برقی کاراسل

در کاراسل هایی که دارای موتور AC  قابل کنترل هستند بحث تعمیرات برقی جدی تر است در کاراسل های قدیمی تر از یک موتور مخصوص بنام شراگ ( SCHRAGE ) استفاده شده که با جابجا کردن دو دسته جاروبک در داخل موتور سرعت را تغییر می دهد این موتورها اغلب ساخت شرکت بامولر  Baumuller  هستند.

روش دیگر استفاده از اینورتر می باشد که می تواند سرعت چرخش موتور را تغییر دهد با فراگیر شدن اینورترها موتورهای شراگ به فراموشی سپرده شدند. کارشناسان ما در موارد زیادی با نصب موتور سه فاز معمولی و اینورتر  بجای موتور شراگ این ماشین را بهبود داده اند .

تعمیر برقی کاراسل با موتور dc

بسیاری از کاراسل ها تغییر سرعت چرخش میز را به یک موتور dc و درایو مربوطه سپرده اند .نگهداری موتورهای dc سخت تر از موتورهای ac  است ولی گشتاور خوب موتورهای dc خصوصا در سرعتهای کم هنوز این موتورها را در صنعت نگهداشته . یکی از تخصصهای کارشناسان ما تعمیر و عیب یابی موتور ها و درایو dc  آنهاست .

تعمیر سپورت کاراسل

سپورت کاراسل همچون سپورت دستگاه تراش معمولی وظیفه نگهداری و حرکت ابزار برشی ( رنده ) را دارد و بدیهی است که بایستی بتواند با سرعتی متغیر و متناسب با نوع قطعه کار و سرعت چرخش قطعه کار حرکت کند . تغییر سرعت در گیربکس سپورت با روشهای زیر دیده شده.

-تغییر نسبت دنده بوسیله اهرم مثل دستگاه تراش تبریز

-تغییر نسبت دنده بوسیله کلاج مغناطیسی همانند اکثر کاراسلهای روسی

-تغییر سرعت با استفاده از موتور dc  همانند بعضی از کاراسل های روسی

-تغییر سرعت با استفاده از سرو موتور مثل کاراسل های سی ان سی

در آینده مطالبی در رابطه با تعمیر دیگر قسمتهای کاراسل نظیر کراس ریل ، سیستم روغنکاری ، ابزار گردان ، سیستم هیدرولیک و…  ارائه خواهیم نمود .

 

 carousel

کارا سل احتمالا نام روسی این نوع دستگاه تراش می باشد.

 

جهت مطالعه بیشتر در مورد کاراسل هایی که توسط کارشناسان ما تعمیر یا راه اندازی شده اند اینجا (   )  کلیک کنید .

جهت اطلاعات بیشتر با شماره 09124175762 تماس حاصل فرمایید .