کنترل دستگاهها ( PLC یا CNC  و …) نیاز دارند همواره موقعیت و یا وضعیت  ماشین را بداند یکی از این فیدبک ها ، انکدر ( خط کش دیجیتال ) و یا روتاری انکدر می باشد که می تواند سرعت ماشین ، جهت چرخش  موتور و یا موقعیت ماشین را حس کند و به کنترل ارسال نماید کنترل با تحلیل این سیگنالها ماشین را هدایت می کند.

انکدر و کنترل سرعت

مثلا فرض کنید یک سیستم کنترلی قصد دارد سرعت یک موتور را کنترل کند. توسط سیگنالی که به درایو  ( سرو یا اینورتر و.. )  ارسال می کند موتور را به چرخش در می آورد اما می دانیم اگر بار مکانیکی موتور زیاد یا کم شود سرعت آن تغییر می کند و کنترل از این تغییرات بی اطلاع است و سعی بر اصلاح آن ندارد .اگر یک روتاری انکدر روی موتور نصب کنیم و سیگنال خروجی آن را به کنترل برسانیم در این حالت با کاهش سرعت (بر اثر زیادشدن بار مکانیکی ) کنترل ( با توجه سیکنال انکدر  ) این کاهش را جبران می نماید . با نصب یک روتاری انکدر ، کنترل می تواند موتور را با سرعت ثابت کنترل نماید .

انکدر و کنترل موقعیت

فرض کنید قرار است ماشین به میزان مشخصی حرکت کند و بعد متوقف شود ( مثلا یک ماشین پر کن که قرار است مثلا پنج سانت حرکت کند تا ظرف پر شود و بعد پنج سانت دیگر حرکت کند تا ظرف بعدی زیر نازل قرار گیرد ) در این حالت انکدر می تواند میزان جابجایی را به سیستم کنترل اعلام نماید . این سیستم حرکتی را پوزیشن کنترل (  POSITION CONTROL ) یا کنترل موقعیت یا کنترل مکان می گویند .

پوزیشن کنترل POSITION CONTROL

هر گاه سیستم کنترل بکمک روتاری انکدر یا خط کش دیجیتال ( LINEAR ENCODER ) ماشین را در موقعیت های مختلف قرار داده و کنترل نماید ،کنترل موقعیت نام دارد .در یک ماشین CNC ، سیستم کنترل محور های ماشین را با دقت بالایی حرکت داده و در مکانهای مشخصی متوقف می کند که نمونه ای از کنترل موقعیت است.

انکودر  و  PLC

همکاران ما در بخش اتوماسیون آماده راه اندازی ماشین آلات با پی ال سی و انکدر هستند . با بکارگیری انکودر و پی ال سی می توان ماشین آلات را دقیق و با کارا نمود . جهت اطلاعات بیشتر با شماره 09121473023  تماس حاصل فرمایید .